Najważniejsi bogowie greccy

Atena – wyskoczyła z głowy Zeusa, bogini-dziewica w zbroi. Atena, bogini mądrości, rozwagi i wojny, o przydomku Pallas, opiekowała się wszelkimi rzemiosłami, życiem społecznym i pracami kobiecymi, zwłaszcza tkactwem.

Apollo - Bóg piękna i słońca, swymi niewidzialnymi strzałami, czyli promieniami słonecznymi leczył choroby, a także - zabijał nagle ludzi. Apollina wyobrażali sobie Grecy jako pięknego, młodego mężczyznę, czcili go jako boga muzyki i poezji, opiekuna sztuki i nauki oraz przewodnika muz.

Artemis - Dziewica, bogini łowów, mściwa, niedostępna dla ludzi, zsyłała nagłą śmierć na kobiety w połogu. Ulubionym zwierzęciem bogini była łania, atrybutem półksiężyc.

Afrodyta - bogini miłości, córka Zeusa i Dione, według innej wersji zrodziła się fal morskich. Małżonkiem bogini był kulawy Hefajstos, którego zdradzała z Aresem. Atrybutem bogini były gołębie, róża i mirt.

Ares - Bóg krwawych wojen. Bogu temu poświęcone były wilk i pies, z ptaków jastrząb.

Zeus - Naczelny bóg nieba i ziemi, bóg światłości, zsyłał deszcze, grzmoty i pioruny. Jego małżeństwo z Herą było nieudane. Małżonkowie kłócili się często, Hera okazała się typową zazdrośnicą, a mąż zdradzał ją w przelotnych, częstych miłostkach z kobietami ziemskimi. Atrybuty Zeusa stanowiły: berło, piorun, orzeł, tarcza z frędzlami.

Demeter - Bogini ziemi, później wyłącznie płodów rolnych, a zwłaszcza łanów zboża. Demeter przypisywali Grecy wynalezienie młyna, ona też nauczyła ludzi uprawy jarzyn i bobu. Godłem Demeter były kłosy boża, narcyz, mak, ulubionym ptakiem żuraw.

Dionizos - Bóg winnej latorośli i mistycznego szału. Nauczył ludzi picia wina i "bachicznego", radosnego życia. Kult Dionizosa cechowały orgiastyczne, wesołe pochody, których miejscem były zazwyczaj góry i inne trudno dostępne miejsca. Obrzędy odbywały się wśród tańców, okrzyków, przy akompaniamencie hałaśliwej muzyki i bicia w bębny wprawiające uczestników w stan ekstazy. Symbolami Dionizosa były bluszcz i kiść winogrona.

Eros - Bóg miłości, przyjaźni, wierności. Przedstawiano go jako pięknego, skrzydlatego chłopca, sprawcę miłości. Dotykał on płonącą pochodnią, bądź ranił strzałami, które wypuszczał e swego łuku, bogów i ludzi powodowany jedynie kaprysem. Stałymi atrybutami boga były strzały, łuk, kołczan.

Hefajstos – Bóg ognia i sztuki kowalskiej. Jego atrybutem był miecz, młot lub obcęgi.

Hera - Największa bogini olimpijska. Opiekowała się przede wszystkim kobietami zamężnymi i życiem rodzinnym. Homer przedstawiał ją jako piękną i dumną kobietę, porywczą i bardzo zazdrosną o małżonka. Prześladowała kochanki Zeusa i ich dzieci. Ulubionym ptakiem bogini był paw, roślinami granat i lilia.

Hermes - Bóg sprytu i zręczności oraz złodziei. Hermes pełnił funkcję opiekuna dróg, heroldów, podróżnych, sprzedawców, handlarzy, rzemieślników i złodziei. Odprowadzał też dusze zmarłych do Hadesu. Atrybutami Hermesa były: szeroki kapelusz oraz ozdobne skrzydełka u nóg i kapelusza.

Helios - Bóg tarczy słonecznej, wyjeżdżał codziennie na rydwanie, pędził po wąskiej drodze środkiem nieba, wieczorem odpoczywał w falach Oceanu do świtu.

Hestia - Bogini ogniska domowego. Stałym miejscem pobytu Hestii był Olimp, na którym siedziała nieruchomo, dlatego osoby jej nie otaczano żadnymi legendami.

Hades - Bóg świata podziemnego. Hades był bezwzględny dla żyjących, imię jego Grecy wymawiali ze zgrozą. Atrybutami boga były drzewa cyprysowe i narcyzy, sadzone na grobach, oraz róg obfitości.

Nike - Bogini zwycięstwa, zsyłała zwycięstwo na wojnie, w czasie igrzysk sportowych i w przeciwnościach życiowych. Grecy wyobrażali ją sobie jako skrzydlatą kobietę z gałązką palmową w dłoni i z wieńcem na głowie.

Posejdon - Bóg mórz, rzek, wysp i półwyspów panował nad wszystkimi istotami żywymi wód morskich i lądowych. Władza jego rozciągała się również na żeglarzy i statki. Atrybutami władzy Posejdona był trójząb, którego uderzeniem wzniecał burze morskie i powodował trzęsienia ziemi. Poświęcone mu były konie i delfiny.

Fortuna - Tyche - Bogini szczęścia. Przedstawiano ją w postaci niewidomej kobiety, z rogiem obfitości i sterem.

Temida – Bogini sprawiedliwości, obyczaju i porządku. Atrybuty – w jednej ręce miecz w drugiej waga.

Kaliope - opiekunka poezji epickiej, dzierżyła tabliczkę z rylcem lub zwój książki

Klio - opiekunka historii, trzymała rozwinięty zwój.

Euterpe - opiekunka poezji lirycznej i gry na flecie. Aulos.

Melpomene - opiekunka tragedii, teatralna maska tragiczna lub maczuga.

Terpsychora - opiekunka tańca i pieśni, trzymała lirę i plektron.

Erato - opiekunka poezji miłosnej. Kitara.

Urania - opiekunka astronomii, cyrkiel i glob ziemski.

Polhymnia - opiekunka poezji chóralnej była przedstawiona w głębokiej zadumie bez żadnego atrybutu

Talia - opiekunka komedii, trzymała maskę komiczną, laskę pasterską lub wieniec bluszczu.

Hebe - Bogini młodości, usługiwała bogom podczas uczt.

Iris - Iryda - bogini tęczy, łączniczka nieba z ziemią i bogów z ludźmi nieraz ukazywała się na niebie.

Selene - Bogini tarczy księżycowej, przejeżdżała nocą po niebie na srebrnym rydwanie zaprzęgniętym w dwa rumaki.

Tanatos - Bóg śmierci, przedstawiany niekiedy jako młodzieniec z czarnymi skrzydłami.

Eileityia – Bogini porodów

Erynie - Trzy siostry Erynie: Alekto, Tysyfone, Megera podlegały władzy Hadesa. Grecy wyobrażali je sobie jako kobiety z wężami we włosach, krwawymi oczami, pochodniami i biczem w ręku.

Hypnos - Przebywał w Hadesie. Bóg snu, jego władza rozciągała się na bogów i ludzi. Przelatywał on nad nimi łagodnie uśmiechnięty, z kwiatem maku w dłoni.

Asklepios - syn Apollina i nimfy Koronis, bóg sztuki medycznej, uczeń centaura Chirona, uzdrawiał chorych. Kiedy zaczął ku przerażeniu Hadesu przywracać życie zmarłym, Zeus raził go piorunem w obawie, że zmieni odwieczny porządek świata. Po śmierci Asklepios został przeniesiony do gwiazd jako Wąż. Symbolami boga były: laska owinięta wężami, szyszka sosnowa, wieniec lauru. Ulubionym zwierzętami: koń i pies.

Hekate - Była boginią magii i czarownic. Wszystkie demony świata podziemnego jej podlegały. Wychodziła ona przy świetle księżyca na ziemię w otoczeniu duchów, demonów, wyjących psów i straszyła ludzi na rozstajnych drogach oraz na cmentarzach.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Najważniejsi Bogowie Greccy . Tzn. tacy najważniejsi , czyli typu , Zeus , hestia i tak dalej. I od czego każdy jest . Czyli Hestia - bogini domowego ogniska . itd. Proszęę. ; )

Najważniejsi Bogowie Greccy . Tzn. tacy najważniejsi , czyli typu , Zeus , hestia i tak dalej. I od czego każdy jest . Czyli Hestia - bogini domowego ogniska . itd. Proszęę. ; )...

Język angielski

Proszę o pomoc pilne na teraz jestem w drodze do szkoły .... dam naj Najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty np. Zeus piorun itp

Proszę o pomoc pilne na teraz jestem w drodze do szkoły .... dam naj Najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty np. Zeus piorun itp...

Język polski

najważniejsi bogowie greccy

najważniejsi bogowie greccy...

Język angielski

Najważniejsi bogowie greccy

Najważniejsi bogowie greccy...

Język angielski

Najważniejsi bogowie Greccy (podaj czym się zajmowali): Zeus - bóg ... (czego?) Posejdon Hades Atena Hera Afrodyta Hermes Apollo Dionizos Hefajstos

Najważniejsi bogowie Greccy (podaj czym się zajmowali): Zeus - bóg ... (czego?) Posejdon Hades Atena Hera Afrodyta Hermes Apollo Dionizos Hefajstos...

Język angielski

najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty

najważniejsi bogowie greccy i ich atrybuty...