Dwie żarówki o mocach nominalnych 100 W i 200 W na napięcie 150 V połączono szeregowo i włączono do sieci o napięciu 230 V. Oblicz moce wydzielające się w każdej z żarówek. Tylko jak byście mogli to napisać dane i szukane i wzory :) Z góry dziękuję :*

Dwie żarówki o mocach nominalnych 100 W i 200 W na napięcie 150 V połączono szeregowo i włączono do sieci o napięciu 230 V. Oblicz moce wydzielające się w każdej z żarówek. Tylko jak byście mogli to napisać dane i szukane i wzory :) Z góry dziękuję :*
Odpowiedź

P1=100 W P2=200 W   Wzór na moc P=UI=U^2/R   Opory żarówek U=230 R1= 230^2/100=529 Ω   albo I= 100/230=0,4348 A R=U/I= 230/0,4348=529 Ω   R2= 230^2/200=264,5 Ω   Moce Obliczam prąd płynący w połączeniu szeregowym   I=U/(R1+R2) I= 230/(529+264,5)=0,2899 A   Spadki napięć U1=I*R1= 0,2899*529=153,4 V U2=I*R2= 0,2899*264,5=76,7 V   P1=U1*I= 153,4*0,2899=44,5 W P2= U2*I= 76,7*0,2899=22,2 W   Albo P=UI=I^2*R P1= 0,2899^2*529=44,5 W P2= 0,2899^2*264,5=22,2 W

Dodaj swoją odpowiedź