Ballada "Romantyczność" Mickiewicza jako manifest polskiego romantyzmu

Ballada "Romantyczność" Mickiewicza jako manifest polskiego romantyzmu
Odpowiedź

Gdy w 1822 roku ukazał się pierwszy tom poezji Adama Mickiewicza, nikt się nie spodziewał, że oto właśnie w literaturze polskiej zmieniła się epoka. Tomik zawierał dedykacyjny wiersz Pierwiosnek, rozprawkę O poezji romantycznej i przede wszystkim Ballady i romanse, a więc miał charakter zapowiadający nowe tendencje.Poeta nie był znany szerszym kręgom czytelnikom. Ballada była gatunkiem, który z zamiłowaniem uprawiali już dawniej poeci Prowansji. Uważana był on za gatunek pieśni tanecznej, później wykorzystywano ją również średniowieczu, kiedy to wykorzystywano jej formę do tworzenia utworów religijnych, ponieważ był gatunkiem o stałym, ustabilizowanym metrum nadającym się do przekazu treści religijnych. Była rytmiczna i stroficzna, co również ułatwiało jej odbiór i zapamiętywanie. Ballada "Romantyczność" nie bez powodu stała się więc manifestem młodych romantyków. Jest ona - obok "Ody do młodości" - uznawana za najważniejszy wiersz początkowej fazy romantyzmu. Wiersze te poza tym zapoczątkowały wielki spór o charakter i powinności literatury, który rozgorzał pomiędzy klasykami - poetami starszego pokolenia oraz romantykami, którzy pragnęli zmian. Był to więc wiersz bardzo ważny z wielu powodów i zasłużenie został okrzyknięty mianem manifestu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Ballady Mickiewicza przykładem nowatorstwa tego gatunku.

Na przykładzie trzech ballad Adama Mickiewicza wykaż nowatorstwo tego gatunku.

W 1822 r. ukazał się w Wilnie I tom Poezji Mickiewicza. Zawierał on m.in. wielki manifest polskiego romantyzmu - Ballady i romanse. Cykl ten to zamknięta c...

Język polski

Powtórka z epok – Romantyzm (wersja poprawiona)

Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)

1. Motywy klasyczne i romantyczne w „Odzie do młodości” Adama Mickiewicza.
Największym...