Do 500 g nasyconego w temperaturze 20ºC roztworu KNO3 dosypano 200 g tej soli i ogrzano do temperatury 40ºC. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu KNO3. Podczas wykonywania obliczeń wyniki zaokrąglaj do jedności Rozpuszczalność Temperatura

Do 500 g nasyconego w temperaturze 20ºC roztworu KNO3 dosypano 200 g tej soli i ogrzano do temperatury 40ºC. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu KNO3. Podczas wykonywania obliczeń wyniki zaokrąglaj do jedności Rozpuszczalność Temperatura 20ºC = 32g/100g H2O Temperatura 40ºC = 70g/100g H2O
Odpowiedź

mr = 500 g rozpuszczalność (20°C) = 32 g rozpuszczalność (40°C) = 70 g m = 200 g (dosypanej soli) _________________ * 20°C: rozpuszczalność (20°C) = 32 g ms = 32 g m rozp = 100 g mr = 100 + 32 = 132 g w 132 g roztworu jest 32 g substancji w 500 g ----------------- x x= 121,2 g * 40°C: rozpuszczalność (40°C) = 70 g ms = 70 g m rozp = 100 g mr = 100 + 70 = 170 g w 170 g roztworu jest 70 g substancji w 500 g ----------------- x x= 205,9 g _________________ 205,9 - 121,2 = 84,7 g (tyle soli może się dodatkowo rozpuścić po ogrzaniu roztworu) - soli dosypano 200 g - rozpuściło się 84,7 g 200 g ------------ 100% 84,7 g ------------ x x = 42,4 %

m roztworu 500 gR = 32 g / 100 g H2O 32 g soli jest w 100 g wody co daje 132 g roztworu  m soli ------------------------------------- 500 g roztworum soli = 32 g * 500 g / 132 g = 121,21 gm H2O = 500 - 121,21  = 378,79 g----------------------------------------------------------------------------------------w 40 oC R = 70 g / 100 g H2O70 g soli ----- 100 g H2O  x g soli ------- 378,29 g H2Om soli = 70 g * 378,29 g /100 g m soli = 265,15 g        <---- tyle soli może się rozpuścić dosypano 200 g soli a w roztworze było już 121,21 g soli czyli rozpuściło się :m soli = 265,15 - 121,21 = 143,94 gm  roztworu = 500 g + 143,94 g = 643,94 gc % = 265,15g  * 100 % / 643,94 g = 41 %

Dodaj swoją odpowiedź