Mszaki, protisty, paprotniki, rośliny nagonasienne, okrytonasienne

MSZAKI wyst w środowisku wilgotnym i zacienionym. Zaliczane do prymitywnych organowców, lądowe rośliny tkankowe. Cykl rozw: Pomiędzy listkami gametofitu zn się gametangia- rodnie i plemnie. W obecności wody plemniki przelewają swą zawartość do rodni. W wyniku poł się kom jajowej z plemnikiem powst zygota 2n. Z zygoty- podziały mitot powst bezlistna łodyżka, na szczycie powst zarodnia. W zarodni z tkanki zarodnikotwórczej ( podziały mejotyczne) powst haploidalne zarodniki. Zarodnik pada na ziemię dając początek gametofitowi(ulistniona łodyżka).
zarodnik(1n) na podłożugametofit(1n) zapłodnienie zygota(2n) mitoza -sporofit(2n) mejoza w zarodnizarodnik
Znaczenie mszaków:
- w nat ekosystemach: pochłaniają wilgoć, pokarm dla zwierząt, zmieniają klimat, tworzą próchnicę- użyźnia glebę. torfowiska,
- w godp człowieka: materiał opałowy z torfu, lecznictwo- kąpiele w borowinie, użyźnianie gleb.
PROTISTY: 1.) jednokomórkowe: komórczak, niciowce, pełzaki.
2.) a.)Samożywne (autotroficzne) : światło, fotosynteza, zróżnicowane kształty.
b.) cudzożywne: bez światła, pobierają gotowe subst. Organiczne, trawienie w wodniczkach pokarmowych.
1.) CYKL ROZW paproci jednako-zarodnikowej (narecznica)
Pokolenie dominujące- sporofit. Posiada liście zarodnionośne (sporofile), na ich spodniej stronie zn się kubki zarodnionośne, gdzie są liczne zarodnie w różnym st rozwoju. Zarodnie zebrane przez zawijkę. Po mejozie z tkanki zarodnikotwórczej powst haploidalne zarodniki. Wysypują się na podłoże i kiełkuje z nich młody gametofit- sercowate przedrośle. Na gametoficie powst gametangia, rozmnaża się za pomocą kom. Rozrodczych- w obecności wody plemniki z plemni dostają się do rodni. Nast. Zapłodnienie i powst zygota- 1wsza kom sporofitu.
Cechy Mszaki Paprotniki
Pokolenie dom gametofit sporofit
Liście Nie zróżnicow Zróżnicow
Młody gametofit splątek Sercowate przedrośle
Odżywianie: Sporofit Gametofit Cudzożywny
samożywny Samożywny
Cudzożywny
zarodniki jednakowe Różne i jednakowe
2.) PAPROTNIKI RÓŻNOZARODNIKOWE
WIDLICZKA: Sporofitmakrosporangium i mikrosporangium mikrospory i makrospory przedrośle męskie z plemniami i żeńskie z rodniami plemniki i kom jajowa (połączenie w H2O) =zygota- 1wsza kom sporofitu.
SKRZYP: zarodniezarodnikidwupienne przedroślezapłodnienie (H2O)młody sporofitzarodnie itd.
Protostelle- prymitywna wiązka przewodząca z centralnie położonym drewnem otoczonym przez łyko. Znaczenie paprotników: w lecznictwie, walor ozdobny, niewielka rola w ekosystemach, dawniej tworzenie pokładów węgla.

NAGONASIENNE np sosna zwyczajna, limba, świerk zwyczajny; posiadająca kłosy zarodnionośne (szyszki).
CYKL NAGONAS: kwiaty męskie są w postaci szyszki i złożone są z licznych pręcików, na pręcikach znajdują się woreczki pyłkowe. które produkują ziarenka pyłku(mikrospory). Żeńska szyszka złożona jest z owocolistka, w którym znajdują dwa zalążki z okienkiem. Zapylenie zachodzi przy udziale wiatru. Polega na przeniesieniu ziarenka pyłku na okienko zalążka. Po zapyleniu ziarenko pyłku kiełkuje w gametofit męski. Z kom generatywnej ziarenka pyłku powst 2 kom plemnikowe, z kom wegetatywnej ziarenka pyłku powstaje łagiewka pyłkowa. Następuje zapłodnie, powstaje zygota a następnie zarodek. Po zapłodnieniu zalążek przekształca się w nasiona. Nasiona otoczone są wytrzymałymi łupinami. Ziarno pyłku i łagiewka pozwalają na rozmnażanie płciowe bez obecności wody. BUDOWA NAGONAS: silnie rozwinięty system korzeniowy-palowy; korek chroni przed szkodliwymi czynnikami środowiska; w drewnie obecne są cewki- martwe komórki które przewodzą wodę i sole mineralne; liśćmi sosny są igły.

ZNACZENIE NASIENNYCH: występują we wszystkich biocenozach lądowych i wodnych, są podstawowym elementem szaty roślinnej; ą głównymi producentami tlenu i materii organicznej; stanowią pokarm dla roślinożerców; stanowią ważny czynnik regulujący makro i mikro klimat; zapobiegają erozji gleby; są żywnością dla ludzi i zwierząt; drewno jest stosowane dla przemysłu meblarskiego, budowlanego, papierniczego, materiał opałowy; właściwości lecznicze i pielęgnacyjne; walory estetyczne.
CYKL OKRYTONASIENNYCH: Pylniki tworzą główkę pręcika, w pręciku znajdują się ziarna pyłku. Słupek złożony jest ze znamienia, szyki i zalążków w zalążni. Ziarno pyłku przenoszone jest przez owada na znamię słupka i łagiewka pyłkowa musi przerosnąć szyjkę słupka, aby dostać się do zalążni. Tam znajdują się zalążki. We wnętrzu każdego zalążka rozwija się zredukowany, niesamodzielny gametofit żeński- woreczek zalążkowy. Następuje zapylenie. (ziarenko wpada przez okienko). Po zapyleniu z kom wegetatywnej ziarenka pyłku powstaje łagiewka pyłkowa, z kom generatywnej 2 kom plemnikowe. Gdy łagiewka wejdzie w strukturę zalążka następuje zapłodnienie. Następuje podwójne zapłodnienie. 1) kom plemnikowa (1n) + kom jajowa (1n) daje zygotępowstaje zarodek (2n) 2) kom plemnikowa (1n) + jądro centralne (2n) bielmo wtórne (3n). Z zygoty rozwija się zarodek, z zapłodnionej kom macierzystej bielma wtórnego- tkanka spichrzowa.
FUNKCJE OWOCU: ochrona nasion podczas rozprzestrzeniania się GRZYBY WYSTĘPOWANIE: w środowisku z odpowiednią ilością subst. odżywczych i odpowiednią wilgotnością i temp. BUDOWA: ciało grzyba nazywamy grzybnią, zbudowana jest z nitkowanych tworów jedno lub wielo komórkowych strzępek. Owocnik jest to grzybnia zbudowana ze zbitych strzępek tworzących określoną formę np kapelusz. ROZMNAŻANIE: BEZPŁCIOWE: podział komórki, fragmentacja plechy, pączkowanie, zarodniki. PŁCIOWE: łączenie gamet (gametogamia); łączenie gametangiów (gametangiomania); łączenie haploidalnych strzępek (somatogamia) ZNACZENIE GRZYBÓW: znaczenie w krążeniu materii w ekosystemach lądowych; czasem groźne pasożyty roślin gospodarczych; rozkład celulozy; funcja glebotwórcza; żywnośc dla ludzi i zwierząt; niektóre wykorzystywane przy produkcji leków MIKORYZA: życie w symbiozie między grzybami i drzewami. CYKL ROZWOJOWY PODSTAWCZAKA: zarodniki podstawkowe-> jednojądrowe strzępki-> somatogamia-> plazmogamia (łącznie cytoplazmy-> faza jąder sprzężonych-> grzybnia(owocnik)-> owocniki złożone z trzonka i kapelusza-> spodnia strona kapelusza(HYMENIUM)->kariogamia (jądro 2n), zlanie się jąder-> podział redukcyjny MEJOZA-> 4 jądra 1n-> podstawka z zarodnikami-> od nowa.

Dodaj swoją odpowiedź