Proszę o pomoc w napisaniu referatu na Temat: Co Maria Skłodowska ma wspólnego z magnetycznymi właściwościami ciał. (nie może być z internetu )

Proszę o pomoc w napisaniu referatu na Temat: Co Maria Skłodowska ma wspólnego z magnetycznymi właściwościami ciał. (nie może być z internetu )
Odpowiedź

W 1911 r. Maria Skłodowska-Curie otrzymała po raz drugi Nagrodę Nobla. W swoim uzasadnieniu Komitet Naukowy Chemii Fundacji Nobla przyznał jej nagrodę indywidualną za rozwój chemii dzięki odkryciu polonu i radu oraz za zbadanie metalicznego radu i jego związków chemicznych. Wielu naukowców krakowskich kontaktowało się z Marią Skłodowską-Curie, a byli wśród nich: T. Estreicher (chemik, prof. UJ), O. Bujwid (bakteriolog, prof. UJ), prof. prof. A. Witkowski, M. Smoluchowski, M. Jeżewski i wielu innych. O jej względy zabiegały również takie instytucje naukowe, jak Akademia Umiejętności, Instytut Radowy i inne. Maria Skłodowska-Curie wychowała dwie córki: Irenę i Ewę. Irena wspólnie ze swoim mężem Fryderykiem Joliot otrzymała w 1934 r. Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie sztucznej promieniotwórczości. Irena i jej mąż Fryderyk spędzili wiele lat pracy laboratoryjnej pod okiem Marii. Młodsza córka Ewa, z wykształcenia pianistka, została doskonałą pisarką, a później dziennikarką i zasłynęła z napisania przepięknej biografii swej matki, zatytułowanej Maria Curie, wydanej w 1937 r., w trzy lata po śmierci wielkiej uczonej. Jak pisze Susan Quinn, jest to jedna z najbardziej popularnych biografii wszech czasów. Przetłumaczona została na wiele języków świata, a w Japonii traktowana jest jako obowiązkowa lektura szkolna. Ewa D. Curie zrealizowała też film pt. „Kraj mojej matki”, w którym przedstawia Polskę z dużym sentymentem. Maria Skłodowska-Curie zmarła 4 lipca 1934 r. w Szwajcarii. Pogrzeb z udziałem najbliższej rodziny odbył się na cmentarzu w Sceaux. Obecni tam brat Józef i siostra Bronisława wrzucili do grobu garść polskiej ziemi. Córka Irena otrzymała kondolencje od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, który napisał: „Polska traci w ś.p. Pani Curie-Skłodowskiej nie tylko uczoną, która imię swej ojczyzny wsławiła w całym świecie, ale i wielką obywatelkę, zawsze przez całe życie czujnie stojącą na straży interesów swojego narodu”.     Verum caro ------------------------------------------------- pozdrawiam i liczę na naj :)))

Nie znalazłem nic na temat badań Mari Curie-Skłodowskiej na właściwościami magnetycznymi materii. Natomiast jej mąż Pierre studiował magnetyzm a jego praca "Magnetyczne właściwości ciał w różnych temperaturach" miała poważne znaczenie dla nauki ale było to przed ślubem Marii i Pierre. Jest autorem prawa które mówi, że podatność paramagnetyka nie zależy od zewnętrznego pola w zakresie jego małych natężeń i jest odwrotnie proporcjonalne do temperatury.   χ=C/T C - stała Pierre   Oznacza to, że gdy T--->0 namagnesowanie ośrodka osiąga wartość maksymalną   z: Fizyka poradnik encyklopedyczny, B. Jaworski Sto najwybitniejszych wszechczasów, John Simson Encyklopedia fizyki współczesnej, PWN

Dodaj swoją odpowiedź