Pomóżcie   Opisać znaczenie siłl grawitacji z wykorzystaniem prawa grawitacji i praw Keplera w ruchu planet .   Opisać reakcję rozczepienia i reakcję syntezy oraz działanie reaktora jądrowego jako źródło energii jądrowej.

Pomóżcie   Opisać znaczenie siłl grawitacji z wykorzystaniem prawa grawitacji i praw Keplera w ruchu planet .   Opisać reakcję rozczepienia i reakcję syntezy oraz działanie reaktora jądrowego jako źródło energii jądrowej.
Odpowiedź

Grawitacja (ciążenie powszechne) – jedno z czterech oddziaływań podstawowych, będące zjawiskiem naturalnym polegającym na tym, że wszystkie obiekty posiadające masęoddziałują na siebie wzajemnie przyciągając się. We współczesnej fizyce grawitację opisuje ogólna teoria względności. Oddziaływanie grawitacyjne jest w niej skutkiem zakrzywienia czasoprzestrzeni przez różne formy materii. W ramach fizyki klasycznej grawitacja jest opisana prawem powszechnego ciążenia sformułowanym przez Newtona. Prawa Keplera – trzy prawa astronomiczne opisujące ruch planet wokół Słońca odkryte przez Jana Keplera. Rozszczepienie jądra atomowego to przemiana jądrowa polegająca na rozpadzie jądra na dwa (rzadziej na więcej) fragmenty o zbliżonych masach. Zjawisku towarzyszy emisja neutronów, a także kwantów gamma, które unoszą znaczne ilości energii. Ponieważ jądra ulegające rozszczepieniu zwykle są jądrami ciężkimi, które posiadają więcej neutronów niż protonów, obydwa fragmenty powstałe w rozszczepieniu są jądrami neutrono-nadmiarowymi. Nadmiar neutronów jest z nich emitowany podczas aktu rozszczepienia (neutrony natychmiastowe) lub z pewnym opóźnieniem (neutrony opóźnione). Reakcja syntezy (reakcja tworzenia) – reakcja chemiczna, w wyniku której z prostych substratów powstają bardziej złożone produkty. Reaktor jądrowy jest urządzeniem, w którym zachodzi kontrolowana, samopodtrzymująca się łańcuchowa reakcja rozszczepienia jąder pierwiastków ciężkich. W wyniku reakcji rozszczepienia w rdzeniu reaktora jądrowego wytwarza się promieniowanie jądrowe (głównie neutrony i promieniowanie gamma) oraz ciepło; tworzy się również wiele nuklidów. Gdy liczba neutronów powstających w reaktorze jądrowym w jednostkowym czasie w wyniku rozszczepień jest równa liczbie neutronów traconych w tym samym czasie wskutek pochłaniania i ucieczki, wówczas reaktor pracuje w stanie ustalonym (tzw. stan krytyczny). Jest to normalny stan pracy reaktora jądrowego, który można osiągnąć przy różnym poziomie produkcji i strat neutronów.  Nowe jądra powstające w trakcie rozszczepienia, zwane fragmentami rozszczepienia, dają początek łańcuchom rozpadów promieniotwórczych. Elementy tych łańcuchów stanowią produkty rozszczepienia (olbrzymia większość z nich –kilkaset - to izotopy promieniotwórcze).

1. Utrzymuje ona planety/satelity/komety/asteroidy na orbitach gwiazd/planet 2. Umożliwia życie na Ziemi (utrzymuje organizmy na jej powierzchni oraz utrzymuje atmosferę - gazy nie rozlatują się w próżni) 3. Dzięki niej Wszechświat nie jest jednorodnie wypełniony materią, lecz skupia ona się w ciała niebieskie, a one w układy planetarne, a następnie w galaktyki, mgławice. 4. Dzięki niej gwiazdy zapadają się w sobie tworząc białe i czerwone karły, gwiazdy neutronowe, pulsary oraz czarne dziury *5. Zakrzywia światło **6. Spowalnia czas (nieznacznie w skali Ziemi lecz w pobliżu czarnej dziury o ogromnej sile grawitacji czas płynie wielokrotnie wolniej)   * - wszystkie odpowiedzi podałem według teorii grawitacji Newtona, lecz ten punkt jest sprzeczny dla Newtona i Einsteina. Newton pomylił się obliczając zakrzywienie światła w polu grawitacyjnym, a Einstein w ogólnej teorii względności skorygował te dane o czynnik równy 2 ** - jest to odpowiedź oparta na teorii grawitacji Einsteina (ogólnej teorii względności), więc nie radziłbym udzielać takiej odpowiedzi w szkole, gdzie uczy się błędnej poniekąd teorii grawitacji Newtona -.-     Myślę że pomogłem ;) liczę na naj

Dodaj swoją odpowiedź