Mam do wykorzystania 132 zł . Owies kosztuje 250kg - 150 zł . Ile kupie owsa za 132 zł ?
Mam do wykorzystania 132 zł . Owies kosztuje 250kg - 150 zł . Ile kupie owsa za 132 zł ?
Układamy proporcje: [latex]250kg-------->150zl \\ x kg------------>132zl \\ x=frac{250kg cdot 132 zl}{150zl} \\ x=220kg[/latex] Odp:Za tyle pieniędzy można kupić 220kg owsa.
wiemy, że 250kg owsa kosztuje 150 zł możemy proporcją - jak wcześniejsza odp, bądź: 250-----150 125-----75...itd dojdziemy do ... 25--15 5kg----3zł 132:3=44 44*5=220