Napisz krótki życiorys Jana Pawła || Potrzebuję to na teraz. DAJĘ NAJLEPSZĄ ODPOWIEDŹ

Jan pawel ll to karol wojtyla ur.sie w wadowicach 18 maja 1920 r w czasie chrztu nadano mu imiona karol oraz jozef ukonczyl szkole podstawowa w 1929r jesienia 1942r ojciec swiety wstapil do krakowskiego seminarium duchownego natomias prace kaplanska rozpoczol w parafi niegowic kolo bochni w 1948r . 14 kwietnia 1929r zmarla mama emilia sam mial wtedy 9 lat rodzina wojtylow mieszkala przy obecnej ulicy koscielnej 7 mieszkanie 4 pierwsza msze prymicyjna karol wojtyla. Odprawil w kaplicy sw.leonarda. na wawelu

Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z domu Kaczorowskiej urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach.W wieku 9 lat stracił matkę. Trzy lata później starszego brata Edmunda, który pracując jako lekarz w szpitalu w Bielsku- Białej zmarł wskutek zarażenia szkarlatyną. Karol wraz z ojcem- urzędnikiem wojskowym mieszkał w dwupokojowym mieszkaniu przy ulicy Kościelnej 7. Był zdolnym i pracowitym uczniem szkoły podstawowej , a później gimnazjum wadowickiego. Za namową księdza Kazimierza Figlewicza wstąpił do koła ministrantów. W 1938 roku przeprowadził się wraz z ojcem do Krakowa, gdzie mieszkał przy ulicy Tynieckiej 10. Po wzorowo zdanej maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch II wojny światowej.       W czasie wojny zarabiał na życie pracując fizycznie w kamieniołomach na Zakrzówku, a potem w zakładach chemicznych Solvay.        W 1941  roku stracił ojca. Rok później wstąpił do działającego w konspiracji Seminarium Duchownego. Nadal pracował w zakładach chemicznych. Dnia 1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie i udał się do Rzymu, gdzie przez 2 lata studiował na słynnej papieskiej uczelni Angelicum. Studia ukończył doktoratem. Po powrocie do kraju został wikariuszem w wiejskiej parafii w Niegowici, a potem w parafii św Floriana w Krakowie. W 1957 roku otrzymał kolejny stopień naukowy. Habilitował się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagielońskiego i rozpoczął  wykłady w Seminarium Duchownym w Krakowie, a potem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1958 roku został mianowany Biskupem pomocniczym, a cztery lata później arcybiskupem krakowskim.     Brał czynny udział w pracach Soboru Watykańskiego II. W 1967 roku otrzymał nominację na kardynała. Dużo podróżował, uczestniczył w Kongresach Eucharystycznych w Melbourne, w Filadelfii. Cieszył się uznaniem i szacunkiem w kraju, w Watykanie i na świecie. Dnia 16 Października 1978 roku, po śmierci papieża Jana Pawła I został wybrany 264 papieżem w historii Kościoła i przybrał imię Jan Paweł II.    W czasie swojego pontyfikatu Ojciec święty Jan Paweł II odbył  kilkadziesiąt wizyt apostolskich. Suma przebytych w trakcie papieskiego pielgrzymowania kilometrów wyniosła więcej niż dwukrotna odległość między ziemią i księżycem. W trakcie swojego pontyfikaty Ojciec święty wydał 13 encyklik.        Nasz kochany Papież Polak odszedł do domu ojca 2 kwietnia 2005, został beatyfikowany 1 maja 2011 na placu Świętego Piotra przez Benedykta XVI. Wyniesiony na ołtarze jako święty 27 kwietnia 2014 Placu Świętego Piotra przez Papieża Franciszka.