Ultradźwięki

Ultradźwięki

Ultradźwięki stosuje się do badania narządów wewnętrznych (ultrasonografia) i badania przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Dzięki ultradźwiękom możemy na ekranie monitora oglądać płód w łonie matki. Ultradźwiękami rozbija się kamienie nerkowe (chirurgia ultradźwiękowa), tkankę tłuszczową przed operacją liposuction (odsysania tłuszczu), łagodzi stany zapalne mięśni i stawów, wprowadza przez skórę leki (ultrasonoterapia).

W ciągu ostatnich kilku lat zabiegi z użyciem urządzeń wytwarzających ultradźwięki zrobiły furorę w kosmetyce. Drgania małej mocy i częstotliwości 1 Mhz (oznacza to milion drgań na sekundę) emitowane są przez płaską od spodu głowicę, którą wodzi się po skórze zwilżonej specjalnym żelem, umożliwiającym niezakłócone przenikanie ultradźwięków w głąb tkanki.
Kiedy głowica aparatu ultradźwiękowego dotyka skóry, na styku tych płaszczyzn zachodzi wiele reakcji. Początkowy efekt cieplny stanowi przygotowanie do zabiegu.

Działanie ich opiera się głównie na działaniu mechanicznym, termicznym, chemicznym.

Działanie mechaniczne powoduje mikromasaż tkanek, termiczne działanie prowadzi do przekrwienia i rozpulchnienia, chemiczne -powoduje zmiany strukturalne białek w komórkach skóry.
Tym samym ultradźwięki ułatwiają penetrację substancjom leczniczym i preparatom które działają uszczelniająco na naczynia krwionośne lub przyspieszają leczenie zmian trądziku pospolitego i różowatego, a także preparatom nawilżającym, odżywiającym i regenerującym skórę suchą, złuszczającą się, niedotlenioną, wiotką, poszarzałą, zmęczoną i dojrzałą. Efektem tego jest spłycenie zmarszczek, ujędrnienie, nawilżenie i wygładzenie skóry, stymulacja mięśni, zlikwidowanie przebarwień oraz dokładne odżywienie.

Mikromasaż ultradźwiękowy wprawia w ruch cząsteczki tłuszczu i zalegające w komórkach pozostałości przemiany materii - jest to tzw. efekt mechaniczny. Cząsteczki tłuszczu i toksyn przesuwane są do kanałów limfatycznych i tą drogą uprzątnięte z organizmu. Oczyszczenie skóry z toksyn powoduje podwyższenie produkcji kolagenu. Skóra staje się gładsza, lepiej napięta.

Dzięki owym drganiom w skórze, tkance podskórnej i mięśniom cząsteczki masy tkankowej wibrują i rozgrzewają się - jest to tzw. efekt termiczny zabiegu.

Ultradźwięki, a przede wszystkim wywoływany przez nie efekt, tzw. sonoforeza to relaksujący i korzystny sposób głębokiego wtłaczania aktywnych substancji zawartych w kosmetykach. Dotyczy to nawet związków wielocząsteczkowych, które w innych warunkach nie penetrują w głąb skóry. Podczas zabiegu na skórę zostaje nałożona specjalna maseczka, a następnie są przykładane dwie sondy emitujące fale ultradźwiękowe w celu zwiększenia penetracji produktami aktywnymi. Ciepło wytworzone przez ultradźwięki penetruje głębiej tkankę, aby odprężyć skórę i mięśnie, podczas gdy głęboki delikatny masaż poprawia przepływ krwi i limfy, metabolizm i regenerację komórek.

Odmładzanie twarzy, szyi czy dekoltu składa się zwykle z serii od sześciu do kilkunastu sesji w gabinecie kosmetycznym, dwa, trzy razy w tygodniu. Zmarszczki ulegają spłyceniu, a owal twarzy wygładzeniu. Cera nabiera zdrowego, różowego koloru. Już po jednym zabiegu widać wyraźną poprawę wyglądu.

Przy pomocy fali ultradźwiękowej wywoływany jest także efekt ,który znajduje zastosowanie zarówno jako forma oczyszczania, liftingu i odżywiania skóry.

Zastosowanie ultradźwięków znajduje również w zwalczaniu cellulitu ,gdyż przyspieszają metabolizm i rozpad komórek tłuszczowych, działają mechanicznie powodując jakby rozpad skupisk tłuszczu, zwiększają ukrwienie i poprawiają krążenie.
W terapii cellulitu trzeba wykonać co najmniej dziesięć, piętnaście zabiegów polegających na wmasowywaniu głowicą emitującą ultradźwięki preparatów przyśpieszających rozkład cząsteczek tłuszczu jak np. Kofeina, escyna. Aby ostatecznie pozbyć się ich z organizmu, po masażu ultradźwiękowym należy wykonać drenaż limfatyczny.

Peeling ultradźwiękowy lub kawitacja ultradźwiękowa to nowy sposób głębokiego oczyszczania skóry, który jest absolutnie nieinwazyjny i może być stosowany nawet na najbardziej wrażliwej skórze.
Na skórę nakłada się specjalne serum, a następnie przykłada łopatkę produkującą ultradźwiękowe wibracje o wysokiej częstotliwości, które docierają głęboko w pory i mieszki włosowe oczyszczając je z nadmiaru sebum - pozbywając się starych, obumarłych komórek, wydzielin i tłuszczów. Rezultatem jest natychmiastowe oczyszczenie z efektem wygładzającym, jak również dokładne przygotowanie skóry na lepszą penetrację składnikami aktywnymi.

Ultradźwięków nie można stosować w przypadku chorób skórnych. Przeciwwskazaniem jest też porażenie nerwów czuciowych, szczególnie na twarzy oraz ciąża i choroby nowotworowe.

Zabiegi te można stosować samodzielnie jak i w skojarzeniu z innymi zabiegami.
Zabiegi wykonuje się w zależności od schorzenia lub celu z różną częstotliwością.

Od kilku lat ultradźwięki wykorzystywane są do trwałego usuwania włosów .Kuracja jest skuteczna, ale na trwały efekt trzeba czekać kilka miesięcy.

Zabiegom epilacji ultradźwiękami poddajemy się w odstępach trzech, czterech tygodni. Włosy na twarzy przestają rosnąć po około ośmiu zabiegach, na nogach po sześciu. Najlepsze rezultaty uzyskuje się u osób, które nigdy nie usuwały włosów.

Zabieg składa się z dwóch części. Najpierw usuwa się włosy woskiem, następnie smaruje skórę preparatem z enzymami, które uszkadzają komórki zarodkowe włosa na dnie mieszka włosowego. Ultradźwięki ułatwiają wniknięcie preparatu w głąb mieszka. Przez trzy kolejne dni należy poddawać się zabiegom ultradźwiękowym wprowadzającym enzymy do mieszków, a w domu stosować produkty wspomagające ich działanie.

Badania skuteczności epilacji tą metodą wykazały, że enzymy rozpuszczające komórki zarodkowe nie niszczą okolicznej tkanki. Jest ona zatem bezpieczna i bezbolesna (poza usuwaniem włosów woskiem).

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

Ultradźwięki - zastosowanie i wytwarzanie

Zuzanna Ziętarska kl. 3a nr 29

Wytwarzanie i zastosowanie ultradźwięków

Fale sprężyste o częstotliwościach znajdujących się powyżej górnej granicy słuchu człowieka (tj. powyżej 20kHz) nazywa się ultradźwiękami (na...

Fizyka

Ultradźwięki - właściwości, wytwarzanie, zastosowanie.

1. Właściwości ultradźwięków

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).
Fale sprężyste, kt�...

Fizyka

Ultradźwięki - wytwarzanie i zastosowanie

Ultradźwięki, fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk). W naturze ultradźwięki emitowane są przez niektóre ssaki (m.in. niet...

Fizyka

Ultradźwięki - bierne i czynne zastosowanie ultradźwięków

Ultradźwięki to fale akustyczne o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (tj. przekraczającej górny próg słyszalności dla człowieka) i niższej od 100 MHz (hiperdźwięk).

Fale sprężyste, których częstotliwość przewyższa 10 G...

Fizyka

Poznajmy ultradźwięki i infradźwięki.

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Za granicę uważa się 20 kHz, choć dla większości ludzi granica ta jest znacznie niższa. Niektóre zwierzęta mogą emitować i słysz...

Fizyka

Ultradźwięki - zastosowania

Ultradźwięki to fale dźwiękowe, których częstotliwość jest zbyt wysoka, aby usłyszał je człowiek. Za granicę uważa się 20 KHz choć dla większości ludzi granica ta jest znacznie niższa. Niektóre zwierzęta mogą emitować i słysze...