Przyczyny Potopu Szwedzkiego

W lipcu 1655 r. na Rzeczpospolita uderzyły dwie armie szwedzkie - jedna od strony Pomorza Szczecińskiego (pod Ujściem), a druga od strony Inflant (Dyneburg na Litwie). Zaatakowały Wielkopolskę i Litwę. Pospolite ruszenie skapitulowało pod Ujściem, w Kiejdanach na Litwie Janusz i Bogusław Radziwiłłowie poddali się protekcji Karola Gustawa, a wojska królewskie zostały rozbite pod Żarnowcem. Krakowa bronił Stefan Czarniecki, ale w październiku skapitulował, podbawiony nadziei na jakąkolwiek pomoc. Król Jan Kazimierz uciekł z rodziną na Śląsk. Szwedzi zaczęli rabować kraj i wywozić dzieła sztuki, ten sam los mił spotkać również skarby z klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Oblężenie Częstochowy trwało miesiąc (18 XI - 26 XII) i zakończyło się zwycięstwem Polaków. Obrona kierował o. Augustyn Kordecki, przeor klasztoru.
Z powodu licznych rabunków i ataku na klasztor, szlachta i magnateria zaczęła odwracać się od Szwedów i znów przyłączać się do Jana Kazimierza, który dzięki temu mógł wrócić do kraju.
Pod koniec 1655 r. w Tyszowicach zawiązała się konfederacja przeciw Szwedom, a na czele ruchu oporu stanęli S.Czarniecki i Jerzy Lubomirski. Na wiosnę 1656 r. wojska polskie odniosły sukcesy w walkach w okolicach wideł Wisły i Sanu oraz pod Warką. Karol Gustaw wciągnął do sojuszu Prusy i księcia Siedmiogrodu, Jerzego II Rakoczego. Polskę poparła Austria, Dania, a nawet Rosja i Tatarzy. Najazd Rakoczego w 1657 r. został odparty, a książe pruski "przekupiony" obietnicą uznania przez Rzeczpospolitą suwerenności Prus (traktaty welawsko-bydgoskie, 1657). Okazał się to brzemienne w skutkach, ponieważ Prusy, nie będąc już lennikiem Polski, coraz bardziej rosły w siłę, stając się w końcu jednym z najpotężniejszych europejskich państw i jednym z trzech zaborców Polski.
Wkrótce wojska szwedzkie zostały wyparte, a smierć Karola Gustawa umozliwiła podpisanie w 1660 r. w Oliwie traktatu pokojowego. Szwecja wychodziła z wojny bez zdobyczy terytorialnych, a król polski zrzekał się pretensji do szwedzkiej korony.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Przyczyny potopu szwedzkiego i pierwszy etap walk do grudnia 1655 r., Przyczyny wybuchu powstania Chmielnickiego, Okoliczności wypraw Polaków na Rosję- dymitriady, Przyczyny wojen z Turcją, Okoliczności podpisania traktatów welawsko- bydgoskich

1. Przyczyny potopu szwedzkiego i pierwszy etap walk do grudnia 1655 r.
- Dążenie króla Szwecji Karola X Gustawa do podporządkowania sobie Rzeczypospolitej
- Polska była łatwym łupem ze względu na konflikty wewnętrzne i wojnę na Ws...

Język angielski

*Podaj przyczyny potopu Szwedzkiego. *Co było przyczyną łatwego zajęcia znacznej części kraju przez Szwedów? *Jakie znaczenie miała obrona Jasnej Góry? * Podaj następstwa Potopu Szwedzkiego. * Dlaczego i z kim zostały zawarte traktaty Welawsko- Bydgoskie?

*Podaj przyczyny potopu Szwedzkiego. *Co było przyczyną łatwego zajęcia znacznej części kraju przez Szwedów? *Jakie znaczenie miała obrona Jasnej Góry? * Podaj następstwa Potopu Szwedzkiego. * Dlaczego i z kim zostały zawarte traktaty Wel...

Język angielski

Hejka, to znów ja. Jakie były przyczyny potopu szwedzkiego???

Hejka, to znów ja. Jakie były przyczyny potopu szwedzkiego???...

Język angielski

Wymień przyczyny potopu szwedzkiego. (Najlepiej 5) w punktach

Wymień przyczyny potopu szwedzkiego. (Najlepiej 5) w punktach...

Język angielski

Wypisz przyczyny Potopu szwedzkiego (przynajmniej cztery)

Wypisz przyczyny Potopu szwedzkiego (przynajmniej cztery)...

Język angielski

Jakie były przyczyny potopu szwedzkiego?

Jakie były przyczyny potopu szwedzkiego?...