Czy mukowiscydoza to to samo co mukopolisacharydoza ?Czy moze ta choroba nazywa sie mukowiscydoza mukopolisacharozy ?

To nie jest ta sama choroba.  Mukopolisacharydoza –  choroba przemiany materii, dziedziczna i bardzo trudna do zdiagnozowania. Przyczyną jest wada metabolizmu, która polega na gromadzeniu się w organizmie mukopolisacharydów, uszkadzających komórki i narządy ciała.  Mukowiscydoza – wrodzona, choroba genetycznie uwarunkowana, która polega na zaburzeniu wydzielania przez gruczoły zewnątrzwydzielnicze. Powoduje ona  zmiany w: -układzie oddechowym - nawracające zakażenia, prowadzące do uszkodzenia płuc i niewydolności oddechowej -przewodzie pokarmowym - przewlekły stan zapalny trzustki, prowadzący do uszkodzenia tego narządu i jego niewydolności, a także wtórnej cukrzycy.