Napisz Życiorys na temat Jerzego Kossaka       Może być kopiowane z różnych źródeł ale najważniejsze żeby miało to sens.    Z góry DZIĘKI ;)  

Napisz Życiorys na temat Jerzego Kossaka       Może być kopiowane z różnych źródeł ale najważniejsze żeby miało to sens.    Z góry DZIĘKI ;)  
Odpowiedź

Jerzy Kossak - urodził się 11 września 1886 roku . Był to polski malarz . Pochodził z artystycznej rodziny , swoje umiejętności pogłebiał w pracowni ojca-Wojciecha i dziadka- Juliusza  . Nie poszedł na studia artystyczne , gdyż nawet bez tego jego talent był dostrzegany .  Jego pierwsza wystawa miała miejsce w Krakowie , był to rok 1910 . Miał dwie żony i 3 córki . Do końca swojego życia mieszkał w domu swego dziadka . Brał udział w I wojnie światowej uczestnicząc w półku ułanów . Malował obraz z wojny  polsko- bolszewskiej , co nie podobało się jego ojcu , a także reszcie rodziny . Artysta nie odbywał żadnych podróży , co było konieczne do opracowania swojego stylu . Żył w cieniu swego sławnego ojca .  Zmarł w 11 maja 1955 roku . Do jego dzieł należą : -'Odwrót Napoleona spod Moskwy' - 'Bitwa pod piramidami' - 'Huzara z koniem w pejzażu zimowym' - 'Bieg myśliwych z psami za jeleniem' - 'Panorama Racławicka' Liczę na naj . :)

  Jerzy Kossak  Kraków 1886 - Kraków 1955        Wnuk Juliusza Kossaka, syn Wojciecha Kossaka, pozostał w cieniu ojca i dziadka. Był zdolnym malarzem, potrafił malować, ale czegoś mu zabrakło. Nie miał większych ambicji malarskich, wystarczało mu masowe powielanie tematów w rodzaju ułan-koń-dziewczyna, a także malowanie wielu kopii i replik swoich obrazów. Jednak sporo dobrych obrazów po nim zostało.     Po drugiej wojnie światowej komuna próbowała skazać ród Kossaków na zapomnienie. Juliusza nie dało się zapomnieć, był zbyt głęboko zapisany w kulturze polskiej. Wojciech wybronił się swoim niezwykłym talentem i już w latach 1968-1970 cenzura zaczęła przepuszczać wzmianki o nim. Z Jerzym było najgorzej - bowiem malował sceny z wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a to był grzech niewybaczalny.     Kazimierz Olszański pisze tak o Kossakach:     "Juliusz Kossak specjalizował się głównie w przedstawianiu dziejów, wojen i obyczajów Rzeczpospolitej szlacheckiej od XVII wieku, częściowo wchodząc w XIX stulecie. Wojciech Kossak nie unikając malowania obrazów z okresu staropolskiego, był mistrzem XIX walk o wydobycie się narodu z niewoli, tworząc epopeję napoleońską, listopadową i pierwszej wojny światowej, w powojenne dzieje wchodząc sporadycznie. Natomiast Jerzy Kossak, obok wcześniejszego w swojej twórczości tematu napoleońskiego, skoncentrował się niebawem na ukazaniu wydarzeń z historii najnowszej, stając się właściwie twórcą malarstwa niepodległościowego, a więc epopei Legionów Piłsudskiego i wojny bolszewickiej 1920 roku, które zadecydowały o istnieniu i obronie odrodzonego państwa polskiego. W ten sposób Kossakowie wypełnili swą sugestywną twórczością malowane dzieje z historii polskiej, z których wiele wydarzeń w naszych wyobrażeniach utrwaliło się tak, jak je na obrazach malowali Kossakowie".

Dodaj swoją odpowiedź