Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek. Za dwa kilogramy gruszek i jeden kilogram jabłek zapłacono 5,60 zł. Jaka jest cena jabłek, a jaka jest cena gruszek?

Cena kilograma jabłek stanowi 80% ceny kilograma gruszek. Za dwa kilogramy gruszek i jeden kilogram jabłek zapłacono 5,60 zł. Jaka jest cena jabłek, a jaka jest cena gruszek?
Odpowiedź

sorki źle zrozumiałem tekst tera bedzie dobrze     y - cena kilograma gruszek 1x - cena kilograma jabłek 2y - cena 2kg gruszek 5,60 - cena 1kg jabłek i 2kg gruszek x + 2y = 5,60 x = 0,8y 0,8y + 2y = 5,60 x = 0,8y 2,8y = 5,60 |:2,8 x = 0,8y y = 2 x = 0,8 * 2 y = 2 x = 1,6 Odp: Kilogram gruszek kosztuje 2 zł, a kilogram jabłek 1,60 zł. Myślę że pomogłam liczę na nay :) 0 0          

x -cena 1 kg gruszek 80%x=0,8x - cena 1 kg jabłek   2x+0,8x=5,60 2,8x=5,60 x=2 zł tyle kosztował 1 kg gruszek 0,8 * 2=1,60 zł - cena 1 abłek

Dodaj swoją odpowiedź