Surowce mineralne - test - ściąga

Skorupa ziemska to górna, sztywna część litosfery. Jest ona zbudowana ze skał i minerałów. Minerały to pierwiastki w stanie wolnym i zw. chemiczne, które wytworzyły się w przyrodzie bez pomocy człowieka. Skały są to naturalnie powstałe zbiorniki minerałów. Skały dzielą się na: magmowe, osadowe i metamorficzne. Zawartość pierwiastków w skorupie ziemskiej: O-45%, Si-27%, Al.-8,2%, Fe-6,1%, Ca-4,6%, Mg-2,7%, Na-2,3%, K-1,8%, Inne-2,3%. Surowce mineralne to minerały i skały wykorzystywane przez człowieka. Dzielą się na: energetyczne (ropa, gaz, węgiel), budulcowe (skały), chemiczne (rudy, skały wapienne, sól, nawozy), metalurgiczne (rudy), zdobnicze (metale i kamienie szlachetne).

Skały wapienne to wapień, kreda i marmur ( zbudowane z kalcytu), z czego wapień i kreda to skały osadowe. Marmur jest skałą o budowie krystalicznej. Ma zastosowanie jako materiał rzeźbiarski. CaCO3 (wapień)  CaO + CO2 /| (wapno palone). CaO + H2O (wapień)  Ca(OH)2 + ciepło (wapno gaszone). Wapno hydratyzowane to wapno palone. (WAPIEŃ) CaCO3  prażenie  (WAPNO PALONE) CaO  gaszenie  (WAPNO GASZONE) Ca(OH)2. Zaprawa murarska to: piasek + woda + wapno gaszone.

Anhydryt to CaSO4. Hydrat to sól uwodniona. Gips krystaliczny to CaSO4 x 2 H2O. Gips palony to (CaSO4)2 x H2O.

Gleba to zewnętrzna warstwa skorupy ziemskiej. Wietrzenie to wszelkie zmiany zachodzące w skałach.

Właściwości metali: Podobieństwa ( stan skupienia, barwa, połysk, ciągliwość i kowalność, przewodnictwo), Różnice (twardość, temp. topnienia, gęstość, aktywność). Surówka to stopione żelazo, zawierające do 4% węgla oraz domieszki krzemu, manganu, fosforu i siarki. Po zastygnięciu surówka jest twarda, ale krucha. Wydobywa się ją z dolnej części Wielkiego Pieca.

Stopy: Mosiądz (miedź z cynkiem), Brąz (cyny z miedzią), Duraluminium (glin z miedzią), Stal (żelazo z węglem). Korozja metali to niszczenie metali i ich stopów przez czynniki występujące w otaczającym środowisku.

Dodaj swoją odpowiedź