1.Opisz, czym charakteryzował się barok w rzeczpospolitej. 2.Wyjaśnij dlaczego w rzeczpospolitej XVII w. pojawiła  się nietolerancja. 3. Czym charakteryzowała się ideologia i kultura sarmacka.

1.Opisz, czym charakteryzował się barok w rzeczpospolitej. 2.Wyjaśnij dlaczego w rzeczpospolitej XVII w. pojawiła  się nietolerancja. 3. Czym charakteryzowała się ideologia i kultura sarmacka.
Odpowiedź

Barok obejmował wszystkie przejawy działalności literackiej i artystycznej, a także filozofię i architekturę.W epoce zwanej barokiem wykształciły się dwa zasadnicze nurty myślowe: racjonalizm, który zakładał, że mądrość uzyskać można jedynie dzięki potędze umysłu oraz empiryzm, którego z kolei założeniem było poznawanie świata dzięki zmysłom, doświadczeniu, umysł odgrywał tutaj mniejsze znaczenie   Rzeczypospolita Polska przez wiele wieków była uważana za kraj bardzo tolerancyjny, świadczy o tym chociażby konfederacja Warszawska, w którym szlachta zobowiązywała króla do tolerancji wobec innowierców. Jednakże wiek XVII w. przyniósł zmiany w myśleniu i mentalności Polaków. Nasz kraj był straszliwie wyniszczony przez wojny i potyczki z innymi krajami (Szwecja, Tatarzy, Kozacy) stąd nasiliły się nastroje ksenofobiczne. Polska "nauczona" doświadczeniami z wojen stawała się coraz bardziej zamknięta na innych ludzi (po doznanych krzywdach ze strony innych narodów). A więc, główną przyczyną nietolerancji była ksenofobia ludzi, wywołana przez wojny w XVII w.       ideologia sarmacka: 1.rozumiany zazwyczaj jako cywilizacyjnie swoisty i do własnych wartości 2.odwołujący się do ziemiańsko_patryjarchalnego stylu życia (średniej, drobnej i zaściankowej szlachty polskiej) 3.sarmatyzm wyrastał ze swoistego splotu warunków historyczno-politycznych, społecznych, ekonomicznych i etnicznych  4. wzorzec cywilizacyjno - kulturowy, przyjmowany nawet przez pisarzy kultura sarmacka :  1.podstawą była ideologia wywodząca polska szlachtę od starożytnych Saramatów 2.ma specyficzną mentalnośc a także kulturę.      mam nadzieje że pomogłam , licze na naj :)

Dodaj swoją odpowiedź