zastosowania zjawiska odbicia światła

zastosowania zjawiska odbicia światła
Odpowiedź

- szkła odblaskowe, zbudowane z dużej ilości lusterek ustawionych pod kątem 90°, światło odbija się dwukrotnie i wraca w kierunku, z którego padło; - kalejdoskop, zbudowany z lusterek ustawionych pod kątem 45°, obrazy powstają wskutek wielokrotnego odbicia promieni światła w lusterkach.

2.1 Prawa odbicia W optyce geometrycznej zjawisko odbicia światła rządzi się dobrze znanymi prawami matematycznymi, które głoszą, że kat padania i kąt odbicia padającej wiązki światła od płaszczyzny odbijającej W są równe oraz, że promień padający, odbity oraz linia (normalna) prostopadła do płaszczyzny W leżą w jednej płaszczyźnie. Prawo to zaobserwowane doświadczalnie można także wyprowadzić z całkowicie teoretycznych rozważań na podstawie zasady Fermata, która głosi, że promień świetlny biegnąc pomiędzy dwoma punktami przestrzeni zawsze wybiera taką drogę aby wymagany czas był najkrótszy. można "przełączyć". 2.2. O przezroczystości szkła i odbiciu światła Dlaczego lustro odbija światło a okno przepuszcza? Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Spójrz na tzw. folie (transparencje): kiedy jest ich kilka, są one przezroczyste, kiedy jest więcej, działają jak lustro. Każda powierzchnia przepuszcza światło w pewnym tylko stopniu. Przykładowo przez taflę szkła przechodzi około 96% natężenia światła padającego. Różne substancje są przezroczyste dla różnego rodzaju światła. Na przykład szkło przepuszcza światło widzialne a odbija promieniowanie podczerwone (na tej zasadzie działają szklarnia) a krzem, jest nieprzezroczysty w zakresie widzialnym a przepuszczalny dla podczerwieni. Zrozumienie przechodzenia światła przez materię wymaga poznania jego struktury falowej. Odbijanie w "tradycyjnym" lustrze, czyli w napylonej pod szkłem warstwie srebra, wynika z faktu, że fale widzialne nie wnikają w metale. Własności odbijające zależą od gęstości elektronów w metalu i długości fali oraz uporządkowania powierzchni. Odbicie w tzw. warstwach przeciwodblaskowych (zob. różowe okulary) zachodzi dzięki doborowi stałej dielektrycznej i grubości warstwy. Rys. 2.2a Odbicie fotografującego w stosie kilkunastu folii plastikowych (transparencji) – w zależności od ekspozycji zdjęcia widoczne jest tylko odbicie, albo też napis znajdujący się pod kilkoma z tych folii. Na przykład wewnętrzne lusterko w niektórych samochodach można przełączyć w ten sposób, aby kierowca nie był oślepiany przez jadący za nim inny samochód. W rzeczywistości, zmienia się nachylenie lusterka, ukrytego pod przednią szybką i tylko ta ostatni odbija lampy.

Dodaj swoją odpowiedź
Fizyka

1.omow zastosowania  zjawiska odbicia światła w życiu czlowieka. 2. holografia na czym polega i gdzie jest wykorzystywana. 3. dlaczego niebo jest niebieskieco wpływa na barwe otaczającego nas świata.

1.omow zastosowania  zjawiska odbicia światła w życiu czlowieka. 2. holografia na czym polega i gdzie jest wykorzystywana. 3. dlaczego niebo jest niebieskieco wpływa na barwe otaczającego nas świata....

Fizyka

Podaj po 10 przykładów zastosowania w technice lub występowania w przyrodzie zjawiska : odbicia, załamania, całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia światła białego :)

Podaj po 10 przykładów zastosowania w technice lub występowania w przyrodzie zjawiska : odbicia, załamania, całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia światła białego :)...

Fizyka

Jakie są zastosowania zjawiska złamania i odbicia światła

Jakie są zastosowania zjawiska złamania i odbicia światła...

Fizyka

Światło

ŚWIATŁO
Ogólnie przyjęta nazwa widzialnej dla oka ludzkiego części widma promieniowania elektromagnetycznego, czyli zakres długości fali od 400 do 700 nm (od fioletu do czerwieni); często też tą nazwą określa się tę część widma...

Fizyka

Optyka

Pierwszym problemem, który należy poruszyć jest zagadnienie samej optyki. Jest to dział fizyki zajmujący się badaniem światła oraz wszelkich zjawisk związanych z jego oddziaływaniem.
Początkowo zainteresowania optyką ograniczały si�...