Gdzie w Polsce znajdują się elektrownie geotermalne i jądrowe. Jakie są ich zalety i wady ?

Elektrownie geotermale:   Stargard Szczeciński, Pyrzyce, Uniejów,  Mszczonów, Lasek, Słomniki, Klikuszowa, Bańska Nizina   Zalety:   Niski koszt  eksploatacji, brak negatywnych wpływów na środowisko, uniezależnienie od zewnętrznych żródeł energii,    Wady:   istnieje ryzyko zanieczyszczenia wód głebinowych,  ryzyko przemieszczenia się złóż geotermalnych, które na całe dziesięciolecia mogą „uciec” z miejsca eksploatacji, duże nakłady inwestycyjne    w polsce nie ma elektrowni jądrowych    zalety: brak emisji szkodliwych dla środowiska gazów oraz pyłów,  elektrownie jądrowe moga w zupełności wystarczyć człowiekowi i zastąpić tradycyje elektorwnie, tanie koszty eksploatacji,    wady: odpady, duze koszty przy otwieraniu, utrzymywaniu i  zamykaniu elektrowni oraz uciążliwa utylizacja odpadów, niebezpieczenstwo dla ludzi i srodowiska w przypadku katastrof, awarii, w

W Polsce nie ma ani elektrowni jądrowych, ani geotermalnych. Istnieją ciepłownie geotermalne.   Cytuję za wikipedią: "Jak dotąd na terenie Polski funkcjonuje dziewięć geotermalnych zakładów ciepłowniczych oraz kilka w budowie[potrzebne źródło]: Bańska Niżna (4,5 MW, docelowo 70 MW), Pyrzyce (15 MW, docelowo 50 MW), Stargard Szczeciński (14 MW, nieczynna[11]) Czarnków (11,5 MW), Mszczonów (7,3 MW), Uniejów (2,6 MW), Słomniki (1 MW), Lasek (2,6 MW), Klikuszowa (1 MJ/h), Toruń - w budowie W Polsce nie ma elektrowni jądrowych. Jedynym działającym reaktorem jądrowym jest badawczy reaktor Maria, zarządzany obecnie przez Instytut Energii Atomowej w Otwocku-Świerku pod Warszawą. "   Zalety elelektrowni geotermalnych: - brak zanieczyszczenia srodowiska - stałe źródło energii praktycznie nie wyczerpalne Wady: - niska sprawność, - wysokie nakłady pieniężne inwestycji w geotermię - możlwość migracji (przemieszczenia) złóż geotermalnych.     Zalety elelektrowni jądrowych: - duża moc - dość tania energia - brak emisji szkodliwych gazów Wady: - problemy ze składowaniem odpadów radioaktywnych - błędy w eksploatacji mogą spowodować groźne awarie.

Alternatywne źródła energii

Energia rządząca światem

Wiemy, że energia daje nam ciepło i światło. Przenosi nas w przestrzeni. Zapewnia działanie maszyn. W istocie utrzymuje cały system gospodarczy. To wszystko wydaje się oczywiste. Jednak energia determinuje...