Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy , a drugi o 25% tańszy , to ceny obu podręczników byłyby równe . Oblicz cenę każdego z podręczników .   PROSZĘ  WAS POTRZEUJE NA TERAZ !!

Za dwa różne podręczniki zapłacono 28,80 zł. Gdyby jeden podręcznik był o 25% droższy , a drugi o 25% tańszy , to ceny obu podręczników byłyby równe . Oblicz cenę każdego z podręczników .   PROSZĘ  WAS POTRZEUJE NA TERAZ !!
Odpowiedź

x - cena pierwszego podrecznika | 9.60 zł y- cena drugiego pod.                    | 28.80zł - 9.60zł = 19.20zł x+y=28.80| - x y = 28.80 -x 125/100x = 75/100* 2880/100 -x 125/100x=216000/10000 -x 125/100x = 2160/100 - x| +x 225/100x = 2160/100 |*100 225x=2160| :225 x =9.6 odp.: Pierwszy podręcznik kosztował 9.60zł a drugi 19.20 zł. Mam nadzieję, że dobrze rozwiązałam. Przed przepisaniem jak masz taką możliwość sprawdź w odpowiedziach ;)

Dodaj swoją odpowiedź