Biblia jest księga zamkniętą, ale nie jest martwa. Jest kierowana do mnie teraz- "Biblio, ojczyzo moja" R Brandstatter

Uzasadnij słuszność tej opinii, dokonując analizy i interpretacji wiersza R. Brandstaettera ? Biblio, ojczyzno moja?.

Biblia jest księgą wieczną i powszechną, jest źródłem kultury europejskiej, natchnieniem dla artystów, księgą świętą dla wierzących. Spisana kilkaset lat temu jest wciąż aktualna. Jakie miejsce w życiu człowieka wierzącego zajmuje Biblia, opisuje wiersz Romana Brandstaettera pod tytułem ?Biblio, ojczyzno moja?. Roman Brandstaetter był polskim poetą pochodzenia żydowskiego, który w późniejszym czasie przeszedł na katolicyzm. Wiele swoich utworów poświecił tematyce religijnej. Żył w czasach II wojny światowej, a wiec odległych od okresu powstania Biblii, mimo to w jego utworach Biblia jest księgą żywą.
Wiersz ?Biblio, ojczyzno moja? można zaliczyć do liryki bezpośredniej- podmiot liryczny mówi o sobie, wypowiada się w pierwszej osobie. Biorąc pod uwagę biografie autora można łatwo zauważyć podobieństwa miedzy nim a podmiotem lirycznym. Pozwala to utożsamiać podmiot liryczny z autorem. Wiersz rozpoczyna apostrofa skierowana do Biblii. Zastanawiające jest nawiązanie do utworu Adama Mickiewicza który ?Pana Tadeusza? rozpoczyna słowami
?Litwo, ojczyzno moja? , zaś Roman Brandstaetter swój wiersz rozpoczyna podobnie bo słowami ?Biblio, ojczyzno moja?. Co łączy tych dwóch poetów? Roman Brandstaetter musiał być zafascynowany twórczością Adama Mickiewicza. Przebywając w Paryżu prowadził badania nad działalnością polityczno-społeczną Adama Mickiewicza. Praca ta zaowocowała tytułem doktora filozofii. Wydał również szkice historyczno-literackie miedzy innymi Legion żydowski Adama Mickiewicza. W 1935 r. odwiedził Turcję, miejsce gdzie zmarł Mickiewicz.
Ważny też jest fakt upersonifikowania Świętej Księgi. Autor nadaje jej cechy typowo ludzkie. Świadczy to o tym jak ważna jest dla niego Biblia. Nie bez znaczenia jest też podział wiersza na strofy. W pierwszej podmiot liryczny opisuje Biblię. Porównuje ją do swojej ojczyzny, ziemi polskiej i galilejskiej. Wynika to z faktu, że Brandstaetter mimo pochodzenia żydowskiego zawsze czuł sie Polakiem. W dalszej części utworu mówi o tym co zawdzięcza Biblii. To ona wskazuje mu co jest dobre, a co złe, kogo powinien naśladować, karci go i napomina jak matka swoje dziecko. Biblia jest tym co łączy go z jego przodkami. Dzięki niej może zobaczyć świat ich oczami. W Świętej Księdze odnajduje również historię swojego życia, swoich czasów. Mówi jak ciężko mu pogodzić życie zgodnie z prawami wiary i moralnością z chęcią przetrwaniem za wszelka cenę w ? nawiedzonym przez szatana wieku?. Wiekiem tym jest okres II wojny światowej dlatego też wspomina o Oświęcimiu, walczącej Warszawie i gettach. Podmiot liryczny nauczył sie dzięki niej modlić, kochać, prosić o odpuszczenie grzechów, myśleć, prawdy mądrości, przebaczenia i pokory. Biblii nauczyła go żyć. Na niej nauczył sie również czytać i pisać. Matka Romana Brandstaettera uczyła go czytać i pisać właśnie na Biblii. W późniejszym czasie przetłumaczył on wiele ksiąg Biblii z języka hebrajskiego i greki na język polski. Poeta traktuje Pismo Święte jako nauczyciela - to ono wyznacza mu drogę w życiu, trzyma nad nim pieczę. W Biblii odnajduje on wszystko czego potrzebuje. Wiadomo nie od dziś, że w Biblii zawarte są moralne pouczenia i zasady etyki. Poeta wykorzystuje to stwarzając z Biblii swoiste sumienie każdego człowieka. Zastanawiające są tez te słowa:
?Gdy ma się ku zachodowi
I z lipy przed moim domem opadają liście,
Siedzę nad Tobą,
Biblio?
Dosłownie można je tłumaczyć iż podmiot liryczny wieczorami czyta Pismo Święte jednakże zachodzące słońce w poezji często symbolizuje nadchodzącą śmierć. Być może ten wiersz jest hołdem dla księgi, która towarzyszyła poecie przez całe życie, hołdem przed zbliżającym się końcem.
Biblia udziela odpowiedzi na najtrudniejsze pytania nurtujące człowieka: o powstanie życia, o Boga, śmierć, prawdę, często ubiera je w metaforyczną szatę, a czasem w prostą ilustrację. Ponadto z treści Biblii człowiek czerpie wzór do naśladowania zarówno osobowy jak i duchowy. Święta Księga dokładnie wytycza nam granice dobra i zła. Jest kierowana do każdego człowieka gdyż każdy może w niej znaleźć to czego szuka. Niektórzy ludzie szukają rozwiązania dla problemów jakie ich dręczą. Teologowie i znawcy Biblii twierdza iż Biblia nie zawiera takich gotowych rozwiązań mimo to ludzie szukając w Biblii oparcia i pocieszenia znajdują je. Coraz częściej też mówi się o zaszyfrowanych wiadomościach znajdujących się w Piśmie Świętym i coraz to więcej naukowców takie teksty odnajduje. Świadczy to o ciągłym zainteresowaniu Biblią przez co jest wciąż żywa. Stwierdzenie że Biblia jest księgą zamkniętą znaczy iż nie można do niej niczego dopisać. Wciąż inspiruje poetów, jest źródłem wiary i oparciem dla wierzących oraz fundamentem kultury europejskiej.
Biblia poprzez swą uniwersalność jest księgą kierowaną do każdego człowieka. Fascynuje zarówno ludzi wierzących jak i niewierzących. Zawiera ona zbiór praw moralnych, które są niezmienne. Biblia jest księga wieczną i nieśmiertelną dlatego też od tysięcy lat cieszy się zainteresowaniem.

Dodaj swoją odpowiedź