Wielkości wprost proporcjonalne ...     zad . Za pięc ryz papieru ksero ( 1 ryza to 500 sztuk ) zapłacono 62,50 zł. Ile ryz tego papieru można kupić za 187,50 zł? Ile złotych kosztuje 20 ryz tego papieru?

Wielkości wprost proporcjonalne ...     zad . Za pięc ryz papieru ksero ( 1 ryza to 500 sztuk ) zapłacono 62,50 zł. Ile ryz tego papieru można kupić za 187,50 zł? Ile złotych kosztuje 20 ryz tego papieru?
Odpowiedź

5 ryz papieru – 62,50 zł 62,50 zł : 5 = 12,50 zł 12,50 – cena jednej ryzy x ryz papieru – 187,50 zł 187,50 zł : 12,50 zł = 15 (sztuk) 20 * 12,50 zł = 250 zł (* - znak mnożenia) Odp. Za 187,50 zł można kupić 15 ryz, a 20 ryz kosztuje 250 zł.

62.5 zł : 5 = 12,5 z -> cena 1 ryzy papieru   187,50zł : 12,5 zł = 15 ryz -> Za 187, 5zł można kupić 15 ryz papieru.   20*12.5 zł = 250 zł -> Za 20 ryz papieru trzeba zapłacić 250 zł.     Pozdrawiam i liczę na naj :)

Dodaj swoją odpowiedź