Rozmowa kwalifikacyjna - rady, zalecenia.

Podstawy przedsiębiorczości Łukasz Świątek kl. II c


1. Przygotowanie się do rozmowy.

a) przede wszystkim muszę dowiedzieć się jak najwięcej o danej firmie; oczywiście muszę znać nazwisko osoby, z którą będę przeprowadzał rozmowę.
Szukam odpowiedzi na następujące pytania: czym zajmuje się firma, ilu zatrudnia pracowników, gdzie znajduje się budynek – siedziba firmy oraz jak wygląda jego wnętrze, jacy ludzie tam pracują, jak firma prosperuje na rynku, z jakiego powodu firma potrzebuje nowych pracowników/ka. Im więcej informacji, tym lepiej. Korzystam z Internetu (przeglą-
darek , np.( www.google.pl), serwisów gospodarczych, forów dyskusyjnych, strony interneto-
wej samej firmy.
b) zbieram informacje na temat stanowiska, o które się ubiegam.
Korzystam z Internetu, wszelkiego rodzaju serwisów informacyjnych. Wielokrotnie czytam ogłoszenie, z którego dowiedziałem się o możliwości podjęcia pracy, ponieważ jest ono potężnym źródłem informacji o oczekiwaniach pracodawcy względem pracownika. W myślach opracowuję ,,model” idealnego kandydata na to stanowisko, poczym odszukuję we własnej osobie cech takiego kandydata i zastanawiam się jak wyeksponować owe cechy w trakcie przyszłej rozmowy.
c) zwracam baczną uwagę na swój wygląd.
Poprzez wygląd wyrażam respekt dla drugiej osoby, daję poznać, do jakiej grupy społecznej należę oraz jakie szanuję wartości. Schludny wygląd dla wielu osób to informacja o tym, jak solidny jest ich rozmówca, na ile jest zorganizowany i dokładny. Dla młodego mężczyzny – takiego jak ja, odpowiednim strojem będą spodnie z marynarką, pod którą niekoniecznie musi się znajdować tradycyjna koszula z krawatem. Należy pamiętać o najdrobniejszych szczegółach, np. dwie różne skarpetki praktycznie przekreślają nasze szanse na zdobycie stanowiska, ponieważ świadczy to o roztargnieniu. Fryzura nie powinna szoko-
wać. Mimo, że kolczyk w uchu ma nikły wpływ na ,,jakość” pracowników, to jednak jest wciąż niemile widzianym dodatkiem do męskiego wyglądu zewnętrznego. Buty eleganckie, nie sportowe. Nie należy przesadzać z ilością wody toaletowej, a już tym bardziej nie wolno przed rozmową spożyć jakiegokolwiek alkoholu. Powinienem zachować prostą postawę, która świadczy o stanowczości i zdecydowaniu. Uśmiech i optymizm wskazany.
d) przygotowuję teczkę z dokumentami.
Pracodawca jest tylko człowiekiem i być może zawieruszy, zgubi dokumenty, które dostarczyłem wcześniej. Dlatego warto mieć przy sobie: cv, list motywacyjny, wszelkie referencje i certyfikaty.
e) staram się przewidzieć ,,wszelkie nieprzewidziane sytuacje”.
Pamiętam o tym, gdzie znajduje się siedziba firmy oraz co może mi uniemożliwić dotarcie do niej na czas. Biorę pod uwagę drogę, jaka mnie dzieli do firmy, środek transportu (w przypadku brzydkiej pogody nie będę ryzykował zachlapaniem ubrania nawet jeżeli firma znajduje się w bliskiej odległości i można byłoby ten dystans pokonać pieszo), na miejsce spotkania przybywam przynajmniej 5 minut wcześniej (oczywiście wyłączam telefon), pytam czy wymagane jest podanie, jeśli tak – wykorzystuję ten czas na jego napisanie. Na rozmowę przychodzę sam (zapewniam troskliwa mamę, bądź ostrożną dziewczynę o tym, że poradzę sobie bez ich pomocy). Jeżeli ważne spotkania w jakiś sposób mnie deprymują, powinienem pamiętać o wcześniejszym zrelaksowaniu się, bądź w razie potrzeby o ćwiczeniach języko-
wych z racji występowania wad wymowy itd.

2. Podczas rozmowy.

Do gabinetu wchodzę po wcześniejszym poproszeniu. Cały czas pamiętam o prostej postawie. W gestii pracodawcy leży przywitanie. Przedstawiam się imieniem i nazwiskiem, przy czym wypowiadam je głośno i wyrażnie. Ściskam podaną dłoń, nie wyciągam pierwszy ręki. Siadam we wskazanym przez pracodawcę miejscu. Chwalę siedzibę firmy, gabinet i wyrażam zadowolenie z zaistniałego spotkania. Przede wszystkim pamiętam o dobrych manierach, zachowuję się kulturalnie, w żadnym wypadku nie pokazuję nerwów. Jest to etap, kiedy przyszły pracodawca zadaje pytania, natomiast moją rolą jest odpowiedzieć na nie najpełniej i w zgodzie z prawdą. Bardzo uważnie słucham rozmówcę. Jestem pozytywnie nastawiony i szczery. Nie odchylam się do tyłu i nie opieram o biurko, a kiedy mówię prze-
chylam nieznacznie głowę w kierunku rozmówcy. Ręce trzymam swobodnie na kolanach, mogę je również spleść. Jeżeli jest mi proponowane coś do picia, wybieram szklankę wody.
Nie unikam wzroku rozmówcy, często patrzę mu w oczy. Świadczy to o mojej spokojnej pewności siebie, o szczerości i odwadze.

Pracodawca zadaje mi następujące pytania:
Dlaczego chce Pan pracować w naszej firmie?
Co wie Pan o tej pracy i o firmie?
Czy nie uważa Pan, ze jest trochę za młody na to stanowisko?
Jak wygląda Pana dotychczasowa kariera zawodowa?
Dlaczego wybrał Pan taki rodzaj kariery zawodowej?
Jakie są Pana kwalifikacje?
Czy nie sądzi Pan, że pana kwalifikacje przewyższają oczekiwania związane z tym stanowiskiem?
Jakie ma Pan hobby?
Wykonywanie jakich zadań sprawia Panu/Pani największą satysfakcję.
Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Pana?
Czy wolisz łagodnych, czy surowych szefów?
Co Pan może wnieść do naszej firmy?
Co zamierza Pan robić za 5 lat.
Jakie było Pana/ Pani poprzednie miejsce pracy?
Czy ma Pan jakieś dodatkowe pytania?
Czego najbardziej obawia się Pan w nowej pracy?
W jakim stopniu jest Pan dyspozycyjny?
Czy masz kontakty, które mogą być przydatne po objęciu tej posady?

Na pytania odpowiadam uczciwie. Nie opowiadam o osobistych problemach. Odpowiadam spokojnie unikając odpowiedzi ,,tak”, lub ,,nie”. Teraz ja jestem w centrum zainteresowania, pracodawca ogranicza się tylko do zadawania pytań. Będąc produktem sprzedaję siebie. Moje cv jest promocją mnie samego. Staram się w pełni wykorzystać przysłowiowe ,,5 minut”. Nie udaję alfy i omegi. Zadaję również swoje pytania. Jestem obiektywny i precyzyjny. Dążę do kreślenia swoich ewentualnych obowiązków. Pytam o wszystko, co jest związane z pracą.

Do pracodawcy kieruję następujące pytania:
Jakie możliwości rozwoju daje firma?
Jaki będzie zakres moich obowiązków, co będzie je stanowiło?
Jakie cechy wyróżniają tę firmę spośród innych z tej branży?
W jaki sposób pracownik jest oceniany i promowany?
Jak wygląda program rozwoju i szkoleń pracowników?
Jakie są cele firmy na najbliższe 5/10 lat?
Jaka jest atmosfera w pracy, jak przedstawiają się relacje pomiędzy pracownikami?
Jak wygląda dzień pracy na interesującym mnie stanowisku?
Jakie wymagania są stawiane nowemu pracownikowi?

Jeżeli pracodawca prosi mnie o podanie wysokości ewentualnego wynagrodzenia, pamiętam, iż cena, którą podam nie może być ani za niska, ani za wysoka. W przeciwnym razie nieświadomie mogę zaniżyć lub zawyżyć swoją wartość.
Po skończonej rozmowie dziękuję oraz dowiaduję się o dacie jej wyniku. Przeprowadzam również jej ocenę. Pomaga mi ona w niwelowaniu ewentualnych błędów oraz zwraca uwagę na braki, które za wszelką cenę musze uzupełnić. Ważne jest to, iż szukanie pracy traktuję jako prace. Powinienem być perfekcjonistą. Każda rozmowa kwalifi-
kacyjna jest osobistym sprawdzianem nie tylko przed pracodawcą, ale również i przed samym sobą. Nie załamuję się więc porażkami. Wręcz przeciwnie mają mnie one dopingować do jeszcze większej wytrwałości i zdecydowania. Kiedy pogodzę te wszystkie wskazówki – sukces gwarantowany.

Dodaj swoją odpowiedź