napisz krótką notatkę na temat prawo człowieka i prawo dziecka

(KSIĄŻKA FRAGMENT NUMER 1 ) Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło 10 grudnia 1948 r. Powszechną deklarację praw człowieka. Był to pierwszy dokument zawierający listę praw i podstawowych wolności dla wszystkich ludzi. Podstawowe prawa jakie Deklaracja Praw Człowieka, gwarantuje ludziom można streścić następująco : 1. prawo do życia 2. wolność osobista 3. zakaz tortur 4. nietykalność osobista 5. prawo do sądu 6. wolność sumienia i wyznania 7. wolność słowa 8. prawo własności  9. wolność zgromadzeń i stowarzyszeń 10. swoboda poruszania się 11. prawo do pracy 12. prawo do ochrony zdrowia 13. prawo do nauki Te prawa obowiązują wszystkich ludzi bez jakiejkolwiek dyskryminacji  Dyskryminacja to ograniczenie praw jakiegoś człowieka i  prześladowanie go za inne pochodzenie inną narodowość ze względu na wyznaną przez niego religię itp. ( KSIĄŻKA FRAGMENT NUMER 2 ) Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło również specjalny dokument, który opisuje prawa wszystkich dzieci żyjących na Ziemi. Dokumentem tym jest konwencja o prawach dziecka. ( KARTKA NUMER 1 ) Pomysł o stworzeniu konwencji praw dziecka pojawił się już w 1959 w postaci Deklaracji praw dziecka, ale to był tylko apel o stworzeniu konwencji praw dziecka.  Każde dziecko chroni również deklaracja praw człowieka, a konwencja praw dziecka to specjalny dokument który dodatkowo chroni dzieci ( WIERSZYK Z KARTKI NUMER 2 ) Powiedzcie, o czym mówi ten wiersz ?

Prawa człowieka – koncepcja, według której każdemu człowiekowi przysługują pewne prawa, których źródłem obowiązywania jest przyrodzona godność ludzka. Prawa te mają charakter: powszechny – obowiązują na całym świecie i przysługują każdemu człowiekowi przyrodzony – przysługują każdemu od chwili urodzenia niezbywalny – nie można się ich zrzec nienaruszalny – istnieją niezależnie od władzy i nie mogą być przez nią dowolnie regulowane naturalny – obowiązują niezależnie od ich potwierdzenia przez władzę państwową niepodzielny– wszystkie stanowią integralną i współzależną całość Każde państwo ma obowiązek ochrony tych praw, niezależnie od swojego ustroju i krajowej regulacji prawnej. Poszanowanie praw człowieka i godności ludzkiej jest uznawane za podstawę sprawiedliwości i pokoju na świecie. Dzieci mają prawo do: wychowywania się w rodzinie, adopcji, oświaty i nauki, kultury, wypoczynku i rozrywki, ochrony zdrowia i opieki medycznej, wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu, dostępu do informacji, ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej), prywatności, równości.