1.Czego dotyczyła egzekucja praw i dóbr? 3.Data i postanowienia hołdu pruskiego. 3.Data i postanowienia Unii Lubelskiej  4.Opisz wolną elekcję.

1.Czego dotyczyła egzekucja praw i dóbr? 3.Data i postanowienia hołdu pruskiego. 3.Data i postanowienia Unii Lubelskiej  4.Opisz wolną elekcję.
Odpowiedź

Program polityczny szlachty sformułowany w czasach panowania Zygmunta I Starego i Zygmunta II Augusta. Wymierzony był w magnaterię, jego celem było ograniczenie jej wpływów i władzy. Szlachta żądała egzekucji dóbr czyli odebrania magnatom bezprawnie przez nich użytkowanych królewszczyzn oraz zakazu sprawowania przez jedną osobę kilku wysokich urzędów. Pozstałe postulaty dotyczyły m.in. zacieśnienia uni z Litwą, kodyfikacji prawa, ogranieczenia praw mieszczan itd.

1.Egzekucja praw, całość żądań wysuniętych pod adresem władzy królewskiej przez średnią szlachtę na sejmach w XVI w. Skierowane były one głównie przeciw możnowładcom świeckim i kościelnym, broniły interesów szlachty.   2.Hołd pruski, hołd lenny, złożony 10 IV 1525 przez księcia pruskiego Albrechta Hohenzollerna, byłego mistrza zakonu krzyżackiego królowi polskiemu Zygmuntowi Staremu na rynku krakowskim. Hołd pruski był konsekwencją postanowień traktatu krakowskiego, na mocy którego z ziem zakonu krzyżackiego Albrecht Hohenzollern utworzył świeckie księstwo pruskie uzależnione od Polski, mające pozostawać w dziedzicznym władaniu męskich potomków Albrechta, a w razie ich wymarcia, jego braci.   3. W 1569 r., -Zniesiono zakaz nabywania przez Polaków dóbr na Litwie -Powołano Sejm Walny -Wprowadzono jedną walutę -Zobowiązano się do prowadzenia wspólnej polityki obronnej i zagranicznej -Wspólny władca wybierany przez oba narody w wolnej elekcji -odrębne wojska, prawo, skarby i urzędy - Zachowano odrębne wojsko polskie i litewskie - Zachowano odrębne języki urzędowe  - Uchwalono unifikację systemów prawnych   4.Wolna elekcja jest to wybór władcy o tron . Mogli ubiegać się o to monarchowie i książęta różnych państw Europejskich i szlachta.

Dodaj swoją odpowiedź