Charakterystyka wybranej formy promocji na przykładzie dowolnego produktu

Produktem, który będę rozpowszechniał będzie oprogramowanie dla indywidualnych klientów. W tym celu wykorzystam Internet, ponieważ znajdę tam najwięcej potencjalnych nabywców.

Narzędzia komunikacji i promocji w Internecie. Zainteresowanie klienta przy pomocy listu e-mailowego.
Komercyjna komunikacja za pomocą e-mailingu staje się coraz bardziej popularna. Z dnia na dzień dostajemy coraz więcej przesyłek reklamowych wraz z otrzymywanymi listami od znajomych. Reklamodawcom coraz trudniej jest zaciekawić potencjalnych konsumentów treścią zawartą w mailach. Spada również efektywność tego narzędzia liczona wskaźnikiem CTR (stosunek maili klikniętych do wyświetlonych). Czy oznacza to, że możliwości e-mailingu jako narzędzia reklamowego stoją pod znakiem zapytania?
Doświadczenia rynków internetowych w USA i Europie Zachodniej pokazują, że wcale nie. Jednak teraz, aby zaciekawić internautów i skłonić ich do interakcji, trzeba czegoś więcej niż tylko tradycyjnego tekstowego listu. W tym celu warto posłużyć się formatem, HTML, który zapewnia nie tylko pisany tekst, ale również grafikę, która jest niezbędna, aby przyciągnąć uwagę.
Mailingi HTML to nowość w polskim Internecie, choć w rozwiniętych krajach Europy Zachodniej czy USA jest on już standardem od dłuższego czasu. Tak naprawdę w Polsce listy w formacie HTML zdobywają popularność dopiero od początku tego roku.
List HTML wygląda praktycznie jak dowolna strona internetowa. Operuje kolorem, grafiką, formatowanym tekstem. W mailu takim można również umieścić proste rozwiązania programistyczne, jak np. wyszukiwarkę ofert czy kalkulator finansowy, co może stanowić doskonałą zachętę do kupna oferowanego produktu. Wysłanie listu HTML pozwala także na dużo dokładniejszy pomiar skuteczności.
Obecne na rynku narzędzia pozwalają na wnikliwe analizowanie skuteczności i efektywności kampanii e-mailingowych. Jeżeli przed przystąpieniem do wysyłki odpowiednio zakoduje się linki umieszczone w tekście, to można później stosunkowo łatwo zbadać (w każdym rodzaju mailingu):
· które z linków były najbardziej popularne;
· w jakich dniach i godzinach następowały wejścia na reklamowany serwis;
· która z baz danych (ewentualnie serwisów rozsyłających listy do swoich użytkowników) zawierała najbardziej atrakcyjne adresy pocztowe, czyli te, z których odnotowano największą liczbę interakcji.
W przypadku wysłania listów HTML można dodatkowo zmierzyć:
· ile listów zostało otwartych (choć dalej nikt nie kliknął w link);
· ilu pojedynczych użytkowników otworzyło list (gdyż może się zdarzyć, że jeden użytkownik klika w kilka linków);
· ilu z użytkowników, którzy otworzyli list, dokonało interesującej nas akcji (np. zakup naszego oprogramowania, wzięcie udziału w oferowanym przez nas konkursie czy wypełnienie ankiety przydatności naszych produktów itp.).
Jednak największym atutem tego typu listów jest możliwość umieszczenia w nim elementów graficznych. Mailing HTML został wykorzystany w kampanii promocyjnej [email protected] BPH. W mailingu umieszczono piętnaście odnośników, podlinkowane były wszystkie grafiki oraz większość rzucających się w oczy elementów mailingu (np. napisy: „16% zysku”), dzięki czemu można było dokładnie przeanalizować akcję mailingową. Przeprowadzona analiza wykazała, które elementy listu okazały się najpopularniejsze (które linki były klikane najczęściej).Więc jeżeli odniosło to już przedtem pozytywny rezultat czemu nie wykorzystać tego do promowania oferowanych przez nas produktów.
Największą popularnością cieszyły się elementy najbardziej rzucające się w oczy oraz te, znajdujące się na początku listu. Małą liczbę kliknięć odnotowano w przypadku grafik, jednak ich rola w mailingach HTML jest bardzo duża. To one pełnią w liście funkcje brandingowe, opisywany produkt jest, więc w sposób natychmiastowy i jednoznaczny kojarzony z odpowiednią firmą. Poza tym tworzą one odpowiedni „klimat” listu i mogą sprawić, że nasza przesyłka utkwi komuś w pamięci na dłużej.
O ile mailingi HTML zadomowiły się już w polskim Internecie, to mailingi flashowe są pieśnią przyszłości. Mailing flashowy pozwala na umieszczenie wszystkich elementów mailingu HTML oraz dodatkowo animacji, dźwięku oraz zaawansowanej interaktywności (np. list zawierający grę).
Mailingi flashowe mogą zawierać mini-prezentacje, doskonale nadają się, więc do promowania nowych, wprowadzanych właśnie na rynek produktów, czy przekazywania informacji dotyczących atrybutów marki. Zastosowanie mailingów flashowych daje nam również większe możliwości zdobywania informacji o internautach, gdyż możemy w nich umieścić np. interaktywną grę, która uruchomi się dopiero po podaniu danych osobowych przez użytkownika.
Ta cecha mailingów flashowych powoduje, że bardzo dobrze nadają się one do kampanii sprzedażowych, gdzie zakupów można dokonywać bezpośrednio z poziomu listu. Nie bez znaczenia jest również ich funkcja brandingowa, nic tak nie zapada w pamięć jak dynamiczna, wzbogacona o dźwięk prezentacja firmy czy produktu. Przykładem ciekawego wykorzystania możliwości mailingu flashowego jest list promujący najnowszy album Erosa Ramazzotti.
Oczywiście w przypadku mailingu flashowego jesteśmy również w stanie przeprowadzić dokładną analizę prowadzonych działań (podobnie jak w przypadku listów HTML). Niestety, wszystkie te „fajerwerki” okupione są dużym rozmiarem listu i to właśnie rozmiar jest największą przeszkodą w upowszechnieniu się tego narzędzia reklamy w Polsce.
W kraju, gdzie 65 proc. internautów łączy się z siecią za pomocą modemów, reklamodawcy nie mogą sobie pozwolić na wysyłanie dużych objętościowo plików. Zresztą w cennikach czołowych polskich portali nie ma nawet wyszczególnionej ceny na mailing flashowy (a maksymalny rozmiar mailingu HTML nie może przekraczać 15 kb). To powoduje, że narzędzie to jest praktycznie w Polsce niewykorzystywane.
Zachęcić do kliknięcia
Niewątpliwie przyszłość e-mailingu to listy HTML oraz mailingi flashowe. Wprawdzie koszty kreacji takich mailingów są większe niż zwykłych mailingów tekstowych, ponieważ wymagają one stworzenia mechanizmów programistycznych i grafiki, jednak możliwości, które otrzymujemy w zamian, na pewno rekompensują ten koszt i przy ich wykorzystaniu jesteśmy w stanie dokładnie zapromować i przedstawić oferowany produkt.
Szybkość, z jaką te narzędzia będą się upowszechniać na polskim rynku, tak naprawdę zależy od szybkości rozwoju infrastruktury Internetu. Jednak nawet najbardziej zaawansowana technologia nie zastąpi niebanalnych pomysłów, które przełamują utarte schematy. W powodzi listów e-mailowych, które dostajemy, tylko najbardziej oryginalne mają szansę wyróżnić się i zachęcić do interakcji.
Skuteczna komunikacja z potencjalnymi klientami zawsze stanowi główny cel nie tylko internetowych działań promocyjnych. Ich powodzenie zależy od tego, czy potrafimy dotrzeć do naszego odbiorcy umiejętnie przygotowanym komunikatem reklamowym, który potrafi pozytywnie wyróżniać się spośród wielu innych.



Dodaj swoją odpowiedź