PIlne na jutro !  prosze o skrócenie mi co to jest triduum paschalne wypisanie i opisanie w skorcie danego dnia np wielki czwartek potrzebuje jutro na kartkowke :)    

PIlne na jutro !  prosze o skrócenie mi co to jest triduum paschalne wypisanie i opisanie w skorcie danego dnia np wielki czwartek potrzebuje jutro na kartkowke :)    
Odpowiedź

jest to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota.  Wielki Czwartek-na pamiątke utanowienia sakramentów kaplanstwa i eucharystii, Wielki Piątek- upamietniający śmierć Jezusa na krzyżu, Wielka Sobota- dzień oczekiwania na przyjśćie Chrystusa

  TRIDUUM PASCHALNE WIELKI CZWARTEK Tego dnia Jezus spożył z uczniami Ostatnią Wieczerzę, podczas której ustanowił sakramenty: Eucharystii i Kapłaństwa. Rano w katedrze Ksiądz Biskup odprawia Mszę św. Krzyżma, podczas której święci oleje używane w ciągu roku do sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, namaszczenia chorych i kapłaństwa, a obecni kapłani odnawiają swoje kapłańskie przyrzeczenia. Wieczorem, w każdej świątyni rzymsko-katolickiej jest sprawowana Msza św. Wieczerzy Pańskiej, po której kapłan przenosi Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do tzw. ołtarza wystawienia, upamiętniającej samotność Zbawiciela podczas modlitwy w Ogrójcu. Po uroczystym odśpiewaniu Chwała na wysokości milkną w kościele organy i inne instrumenty, a także dzwonki. Podczas konsekracji usłyszymy kołatki. Ołtarze zostają pozbawione obrusów, a tabernakulum jest otwarte i puste na znak obnażenia Pana Jezusa przed śmiercią, opuszczenia i żałoby. WIELKI PIĄTEK Jest to pamiątka śmierci Chrystusa. W tym dniu w żadnej świątyni rzymsko-katolickiej nie jest odprawiana Msza św. Wieczorem uczestniczymy w nabożeństwie Męki Pańskiej, które składa się z następujących części: Liturgia Słowa z rozbudowaną modlitwą powszechną; Adoracja Krzyża; Komunia św.; Przeniesienia Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie do symbolicznego Grobu. Tego dnia obowiązuje (podobnie jak w Środę Popielcową) post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. WIELKA SOBOTA – już wieczorem, po zachodzie słońca, rozpoczynamy świętowanie Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie wciąż znajduje się w grobie, kiedy przynosimy pokarmy do święcenia. Pamiętając o tym, dobrze jest odbyć choćby kilkuminutową adorację (uklęknąć przed Eucharystią, pomodlić się). Tego dnia wieczorem uczestniczymy w uroczystościach Wigilii Paschalnej składającej się z: Liturgii światła – Paschał; starożytnego hymnu chrześcijan zwanego Exultet; Liturgii Słowa; Liturgii Chrzcielnej; Liturgii Eucharystycznej To ostatnia i zarazem szczytowa część liturgii Triduum. Jest to Msza ŚwiętaNiedzieli Zmartwychwstania - Wigilia Paschalna Podczas hymnu Chwała na wysokości znów odzywają się organy i słychać dzwonki. To uświadamia nam, że już w Wielką Sobotę wśród współwyznawców przeżywamy pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Na zakończenie Eucharystii (lub rano przed pierwszą Mszą Świętą) ma miejsce procesja rezurekcyjna, która jest uroczystym ogłoszeniem prawdy o Zmartwychwstaniu Pańskim i manifestacją wiary chrześcijan. Procesja jest też symbolem wędrówki Nowego Ludu Bożego razem ze swoim Panem do ojczyzny niebieskiej.

Dodaj swoją odpowiedź