Napisz notatke na podany temat    Owady żyjące społecznie    Owady szkodniki roślin    Owady pasożyty zwierząt i człowieka    Owady chronione    prosze aby notatka była dobrze ułożona

1.Owady żyjące społecznie - to gatunki owadów które, zyja w grupach. Zaliczamy do nich: mrówki, osy, pszczoły, termity, szerszenie itd. Ich organizacja spoleczna polega na tym ze, w grupie rządzi i dominuje Królowa. Reszta spoleczności to najcześciej robotnice i w mniejszym procencie trutnie. Głównym zadanie trutni jest zapładninie krolowej, ona natomiast sklada jaja, którymi opiekuja sie robotnice. 2.Owady szkodniki roślin- Niektore owady sa pozyteczne.Istnieja tez owady.ktore sa szkodnikami roslin i niszcza ich uprawy. przyklady a)stonka ziemnieczana-zywi sie liscmi,kwiatami o lodygami ziemniakow przez co czesto obumiera wydaje slabsze bulwy b)mszyce-Występują masowo, żerują na roślinach(roznych warzywach a nawet na zbozu) c)szarańcza-pożerają całą szatę roślinną przemieszczaja sie masowo. Aby rosliny wydaly plon i nie zostaly pozarte przez szkodniki dzis czesto uzywa sie srodkow chemicznych , mozemy tez uzywac sposobow naturalnych sadzac przy danym gatunku rosliny inne rosliny ktore nie szkodza posdzonym ale odstraszaja szkodniki lub zamiast sposobow chemicznych mozemy uzywac ekologicznych sposobow zwalczania szkodnikow 3.Owady sa pasozytami czlowieka i zwierzat- Pasozytuja one na skorze oraz w organizmie. Przykladem sa muchy i komary, ktore wyssysaja krew ze skory. Kleszcze tak samo jak muchy i komary zywia sie krwia ludzi i zwierzat. Przykladem pasozyta zyjacego w srodku organizmu czlowieka jest tasiemiec uzbrojony. Nastepnym przykladem jest glista ludzka, ktora pasozytuje w jelicie czlowieka. Owady to najgorsze pasozyty, trzeba ich sie jakos strzec...Aby przestrzec sie przed pasozytami zyjacymi w organizmie nalezy myc bardzo czesto rece najczesciej przed jedzeniem. Nalezy tez myc owoce przed jedzeniem wtedy nie dostana sie do nas te organizmy. 4.Owady chronione - owady są najliczniejszą grupą zwierząt na świecie. Niewiadoma jest dokładna liczba wszystkich ich gatunków. Niektóre są dla nas szkodliwe,ale są też pożyteczne, dlatego obejmuje się je ochroną.Owady chronione to :ważki,modliszki,chrząszcze,motyle,ćmy,trzmiele. licze na naj;)