Krótka charakterystyka bohaterów kamieni na szaniec, chodzi mi o całe zdania, nie od myślników... pleas :P

Jedną z postaci w książce A. Kamińskiego był Aleksy Dawidowski.Nadano mu pseudonim Alek.Chłopak bardzo kochał swoją matkę i starał się jej pomagać. Chętnie wykonywał prace domowe.Aleksy był członkiem podziemnej organizacji Wawer.Uczęszczał do liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.Bohater zgina w wyniku rany postrzałowej.Był on wysoki,szczupły, miał niebieskie oczy, jasne włosy.Bardzo często się uśmiechał.Alek chodził do bardzo dobrej szkoły, ale miał przeciętne wyniki w nauce.Był odważny(akcja pod Arsenałem),sprytny(akcja wybijania szyb),optymista,szczery,bezpośredni,uczynny.Alek starał się być pomocny i uczynny przez co wypracował sobie dobrą opinię.W imię przyjaźni zdolny był do największych poświęceń. Drugim z głównych bohaterów był Jan Bytnar, pseudonim Rudy.Był 18-letnim harcerzem.Zmarł w wieku 22, skatowany przez gestapo.Jan Bytnar był rudowłosym młodzieńcem, jego twarz była pokryta piegami, miał zabawne odstające uszy i wysunięty podbródek.Był wysoki, szczupły i wysportowany.Rudy był bardzo dobrym uczniem.Radził sobie doskonale z przedmiotami ścisłymi.Był bardzo inteligentny, a ponadto wykazywał się wybitnymi zdolnościami kucharskimi.Młody harcerz był poważny i do refleksji.w różnych akcjach był przeciwko okupantom, pokazał swoją odwagę i męstwo, był też skłonny do poświęceń i zrobiłby wszystko w obronie przyjaciół i ojczyzny, ukazał to podczas tortur wolał cierpieć niż wydać przyjaciół.Rudy żył pełnią życia.Jego czyny 'wycisnęły piętno na stolicy oraz rozeszły się echem po kraju".Przyjaźnił się z Zośką i Alkiem i nie zdradził swoich kolegów w chwilach próby(tortury podczas przesłuchiwania przez gestapo). Ostatnią z głównych postaci jest Tadeusz Zawadzki czyli Zośka.Zośka był18-letnim chłopcem, uczęszczającym do szkoły im. Stefana Batorego, należał do harcerstwa Buków.Był przyjacielem Alka i Rudego; bardzo przywiązany do swojej matki.Tadeusz Zawadzki miał delikatną cerę, regularne rysy, blond włosy, niebieskie oczy, ręce o długich suptelnych palcach i dziewczęcy uśmiech.Zośka był to chłopiec o wyjątkowych zdolnościach, wybitnej inteligencji teorytycznej i praktycznej.Mimo to nie wykorzystywał ich do końca.Uczył się na czwórki.Wyróżniał się w strzelectwie, hokeju i tenisie.Był on uważany przez innych za urodzonego przywódcę, natomiast koledzy uważali go za dobrego organizatora.przeważnie wybierany był do pełnienia odpowiedzialnych funkcji. Był on odważny, nieśmiały i uparty, a świadczą o tym wszystkie akcje Wawra.Mimo to , że Zośka był typem samotnika, posiadał bardzo ciekawą osobowość dzięki czemu ludzie chcieli się z nim zaprzyjaźniać. Alek, rudy i Zośka wiernie służyli swojej ojczyźnie i sobie nawzajem.Kamiński pisze o nich , że umieli wcielić z życie "dwa wspaniale ideały: braterstwo i służbę".wszyscy trzej młodzi żołnierze Armii Krajowej wykazali się patriotyzmem. odwagą, godnością i honorem.Byli szlachetni, dobrzy i uczciwi.