Hurtownik kupił 2 tony bananów.4/5 bananów sprzedał z zyskiem 12%, a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424 zł. Ile zapłacił za wszystkie banany? Z góry dziękuje ; *

Hurtownik kupił 2 tony bananów.4/5 bananów sprzedał z zyskiem 12%, a resztę sprzedał z zyskiem 5%. Na całej transakcji zarobił 424 zł. Ile zapłacił za wszystkie banany? Z góry dziękuje ; *
Odpowiedź

  2t = 2 000kg 4/5 * 2 000kg = 1 600kg---tyle sprzedał z zyskiem 12% 2 000kg - 1600kg = 400kg-----tyle kg sprzedał z zyskiem 5% x--------------cena 1 kg bananów 1600 * 12%x + 400 * 5%x = 424 1600 * 0,12x + 400 * 0,05x = 424 192x + 20x = 424 212x = 424 x = 2zl 2 000 * 2zł = 4 000zł Za wszystkie banany zapłacił 4 000zł

Dodaj swoją odpowiedź