Recenzja Zemsty

Ostatnio przeczytałem książkę pt. "Zemsta". Akcja utworu toczyła się na przełomie wieku XVIII i XIX w zamku znajdującym się w Odrzykoniu. Tematem komedii była nieustanna kłótnia między Cześnikiem a Rejentem, dotyczące muru granicznego. Ich walka z pozoru toczyła się o majątek, ale w rzeczywistości jest zwykłą próbą postawienia na swoim.

W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i Klary. Zakochani spotykali się potajemnie, lecz początkowo szans na wspólne życie nie mieli z powodu nienawiści Cześnika- stryja Klary oraz Rejenta - ojca Wacława. Innym był wątek Papkina, w którym ukazano jego humorystyczną postać. Przedstawiał on siebie jako silnego i odważnego mężczyznę, a w rzeczywistości był zwykłym tchórzem. Równie jak treść utworu, ciekawa jest geneza jego powstania, Aleksander Fredro poślubił Zofię Skarbkowską, która w posągu wniosła połowę zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. Przeglądając stare papiery, pisarz znalazł siedemnastowieczne akta procesów sądowych. Procesowali się dwaj właściciele zamku: Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Ponieważ obaj mieszkali w jednym zamku, dokuczali sobie bez przerwy, tak jak Cześnik i Rejent. Tę autentyczną historię wykorzystał Fredro pisząc "Zemstę".

Książka pt. "Zemsta” wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nastrój, który wystąpił w książce jest podobny do panującego w odchodzącej Polsce szlacheckiej. Książka mi się podobała, ponieważ jest w niej dużo komizmu i różnorodnej humorystyki. Lecz utwór ten również dostarcza czytelnikowi emocji, śmiechu i oczywiście dobrej zabawy. Jest także wielkim źródłem informacji historycznych. Cześnik i Rejent są żywymi pomnikami tamtej epoki. Dowiadujemy się przecież o jej języku, kulturze, ubiorach, sposobach zachowania się. Dzięki zabawnemu ukazaniu ludzkich charakterów i słabości uczy nas patrzeć na świat z optymizmem i uśmiechem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja Zemsty wg. Wajdy

W poniedziałek 26 września na kanale TVP 1 była emitowana ekranizacja komedii Aleksandra Fredry „Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy. Ogólne wrażenie z filmu są dobre, lecz kilka źle obsadzonych ról psuje je.
Jedną z takich ról je...

Język polski

Recenzja Zemsty

Ostatnio przeczytałem książkę pt. "Zemsta". Akcja utworu toczyła się na przełomie wieku XVIII i XIX w zamku znajdującym się w Odrzykoniu. Tematem komedii była nieustanna kłótnia między Cześnikiem a Rejentem, dotyczące muru granicznego...

Język polski

Recenzja "Zemsty" jako filmu

Film pt: "Zemsta" został wyreżyserowany przez Andrzeja Wajdę na podstawie komedii Aleksandra Fredry. Premiera w polskich kinach nastąpiła 4 października 2002 roku, a w światowych 18 maja 2003 roku.
W rolach głównych występują:
Re...

Język polski

Recenzja "Zemsty" Andrzeja Wajdy

Widzowie z niecierpliwością oczekiwali na ekranizację komedii Aleksandra Fredry „Zemsta”. Z zaciekawieniem oglądałem zwiastuny filmu. Przedwczoraj na lekcji języka polskiego poszliśmy do kina, aby obejrzeć film Andrzeja Wajdy.
Zimo...

Język polski

Recenzja "Zemsty"

Ostatnio wspólnie z klasą obejrzałam film pt. "Zemsta". Tematem komedii było ścieranie się poglądów Cześnika i Rejenta, dotyczących kwestii muru granicznego. W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i ...

Język polski

Recenzja "Zemsty" A.Wajdy

Ostatnio wspólnie z klasą obejrzałam film pt. "Zemsta". Tematem komedii było ścieranie się poglądów Cześnika i Rejenta, dotyczących kwestii muru granicznego. W utworze występowały różne wątki. Jednym z nich była miłość Wacława i ...