Zaplanuj wycieczkę po Ojcowskim Parku Narodowym, uwzględniając : -czas jej trwania, - możliwości uczestników, -konieczne wyposażenie uczestników, -ciekawe obiekty na trasie, -miejsce odpoczynku Wycieczka 1 - dniowa HELP na jutro ! ! !

Zaplanuj wycieczkę po Ojcowskim Parku Narodowym, uwzględniając : -czas jej trwania, - możliwości uczestników, -konieczne wyposażenie uczestników, -ciekawe obiekty na trasie, -miejsce odpoczynku Wycieczka 1 - dniowa HELP na jutro ! ! !
Odpowiedź

Plan wycieczki: 1.Wyjazd spod szkoły Jedziemy do Ojcowa. Ojców leży na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. 2. Przybycie na parking w OPN Zapoznanie się z przepisami ustalonymi w ustawie o ochronie przyrody i regulaminem OPN. Wiadomości ogólne o OPN – opowiadanie. Powtórzenie wiadomości o parkach narodowych - Ojcowski Park Narodowy jako najmniejszy spośród 23 parków narodowych. Rozdanie map turystycznych OPN każdemu uczniowi z poleceniem śledzenia trasy wycieczki i zaznaczenia jej na mapie. 3.Zwiedzanie ruin zamku w Ojcowie.  Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV w.  Zwiedzamy: ośmiokątną wieżę, bramę wjazdową, resztki filarów zwodzonego mostu i murów obronnych, studnie na dziedzińcu. 4.Zwiedzanie Muzeum OPN. Muzeum prezentuje eksponaty z zakresu geologii i rzeźby Doliny Prądnika, archeologii oraz fauny i flory OPN. 5.Pogadanka w Parku Zamkowym na temat świata roślinnego i zwierzęcego OPN. Możemy tu spotkać między innymi: nietoperze, bobry, brzoza ojcowska, paproć języcznik zwyczajny, mchy, porosty. 6.Zatrzymanie się nad Potokiem Prądnik – głównym ciekiem wodnym. 7.Wędrówka czarnym szlakiem do Groty Łokietka i podziwianie otaczającej nas przyrody ożywionej i nieożywionej. ( rośliny, zwierzęta, formy skalne, stawy) 8.Zwiedzanie Jaskini Łokietka. Zwrócenie uwagi na szatę naciekową jaskini.  Omówienie legendy o ukrywającym się tutaj w ok. 1300 r. Władysławie Łokietku przed ścigającymi go wojskami króla czeskiego Wacława II.  Według tradycji książę przebywał w niej ok. 6 tygodni wspierany przez miejscową ludność. Przed spenetrowaniem jaskini przez wroga miała uchronić księcia rozpięta na wejściu do jaskini ogromna pajęczyna.  Zwiedzanie: sali Rycerskiej, Kuchni Łokietka i Sypialni Łokietka. 9.Spacer niebieskim szlakiem do Bramy Krakowskiej. Przykład wapienia skalistego tworzącego fantastyczne kształty. 10.Dalszy spacer szlakiem niebieskim w kierunku Kaplicy „Na Wodzie”. W czasie spaceru podziwiamy różne ostańce skalne. 11.Zwiedzanie Kaplicy „Na Wodzie”. Zabytkowy drewniany obiekt sakralny Wzniesiona została w 1901 roku, nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Jak głosi legenda, niezwykłe usytuowanie obiektu wynikało z ominięcia w ten sposób carskiego zakazu budowania "na ziemi ojcowskiej". Kapliczka utrzymana jest w stylu tzw. szwajcarsko-ojcowskim, elementy architektury alpejskiej, wnętrze nawiązuje do stylu zakopiańskiego.  12.Przejazd autokarem do Zamku w Piaskowej Skale. 13.Zwiedzanie Zamku w Piaskowej Skale. Przykład zamku renesansowego. Zamek powstał w XIV w. na polecenie króla Kazimierza Wielkiego 14.Podziwianie Maczugi Herkulesa – wapiennej maczugi skalnej. 15.Powrót autokarem do szkoły.       Mam nadzieję, że się przyda :)

Dodaj swoją odpowiedź