1 w jaki sposób szata roślinna wpływa na rodzaj i przebieg wietrzenia? 2 czym zajmują się speleolodzy? 3 na jakie niebezpieczeństwa narażeni są speleolodzy i z jakimi trudnościami zmagają się podczas eksploracji jaskiń?

1 w jaki sposób szata roślinna wpływa na rodzaj i przebieg wietrzenia? 2 czym zajmują się speleolodzy? 3 na jakie niebezpieczeństwa narażeni są speleolodzy i z jakimi trudnościami zmagają się podczas eksploracji jaskiń?
Odpowiedź

w jaki sposób szata roślinna wpływa na rodzaj i przebieg wietrzeni Roślinność odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu pokrywy glebowej, ponieważ swiat roślin jak i świat zwierząt wpływa na przebieg wietrzenia oraz  jego rodzaj i intensywność. Martwe organizmy w wyniku działania różnych procesów dostarczają Ziemi wielu składników, które w następnej kolejności są wykorzystywane przez rośliny. Pokrywa roślinna pełni także istotną funkcję ochronną w stosunku do gleb, gdyż zapobiega ona jej erozji  wodnej jak i erozji eolicznej. Na przykładzie drzewa-korzenie drzew mechanicznie oddziałowywuja na grunt, powodując ze podłoże zaczyna kruszeć.     czym zajmują się speleolodzy Speleolodzy zajmują się badaniem jaskiń, określaniem ich genezy i ich rozwojem, określaniem środowiska przyrodniczego w jakim się znajdują oraz problemami ich ochrony. Zagrożenia i trudności z jakimi sie spotykają: - osuwające się bloki skalne, kruszywo, które sypie się na głowę - upadek do kilkumetrowej szczeliny - zakleszczenie się w wąskim przesmyku skalnym - długotrwałe czekanie na pomoc (np. medyczną) w razie wypadku     na jakie niebezpieczeństwa narażeni są speleolodzy i z jakimi trudnościami zmagają się podczas eksploracji jaskiń? zAGROŻENIA: -Osuwające się bloki skalne, kruszywo, które sypie się na głowę -upadek do kilkumetrowej szczeliny -zakleszczenie się w wąskim przesmyku skalnym, gdy nie można się przecisnąć ani do przodu, ani do tyłu -Niektórzy bardzo źle znoszą spotkania z pająkami, a pod ziemią jest ich bardzo dużo SPELEOLOGIA – nauka o jaskiniach. Przedmiotem zainteresowania speleologii są m.in.: geneza i rozwój jaskiń, cechy środowiska przyrodniczego jaskiń (mikroklimat, stosunki wodne, przyroda ożywiona – flora i fauna, itp.), problemy ochrony i in. Jaskinie są również obiektem zainteresowania innych nauk, m.in.: geologii, hydrogeologii, paleontologii, archeologii, turyzmu. Mianem speleologii często określa się inne formy aktywności ludzkiej w jaskiniach, zwłaszcza o charakterze eksploracyjnym czy sportowym, np. alpinizm podziemny.

Dodaj swoją odpowiedź