Pomuszcie koniecznie na jutro pliss OPISZ etapy rozwoju dziecka PLISSS

Mam nadzieję że pomogłam :)    Okres noworodkowy - 1. miesiąc życia - dziecko przeważnie śpi, ma podkurczone nóżki, reaguje płaczem na głód i ból, wymaga troskliwej opieki matki. Okres niemowlęcy - 1. rok życia - dziecko śpi coraz krócej, rośnie, przybiera na wadze, rozpoznaje matkę i inne bliskie osoby, obserwuje otoczenie, unosi głowę, siada, chwyta przedmioty, samo stoi, raczkuje i próbuje chodzić, potrafi wymówić kilka słów. Okres poniemowlęcy - do końca 3. roku życia - postępuje doskonalenie ruchu, dziecko wymawia całe zdania, bawi się różnymi przedmiotami, ma zęby mleczne, umie samo jeść, sygnalizuje potrzeby fizjologiczne, nie umie bawić się z rówieśnikami. Okres przedszkolny - do końca 6. roku życia - dziecko jest coraz bardziej samodzielne, zadaje dużo pytań, następuje u niego szybko rozwój układu ruchu, rozwijają się pierwsze stałe zęby, w tym okresie dziecko bardzo potrzebuje kontaktu z rówieśnikami. Okres szkolny - do 12. roku życia, następuje rozwój umysłowy, mniej czasu poświęca zabawie, potrafi się skupić, jest odpowiedzialne, uczestniczy w życiu grupy.