Zad.1 Co oznacza że państwo wczesnopiastowskie miało charakter patrymonialny? Zad.2 Co to były osady służebne? Zad.3 Jak zorganizowany był kościół w państwie wczesnopiastowskim? 

Zad.1 Co oznacza że państwo wczesnopiastowskie miało charakter patrymonialny? Zad.2 Co to były osady służebne? Zad.3 Jak zorganizowany był kościół w państwie wczesnopiastowskim? 
Odpowiedź

pytanie 1.) Państwo patrymonialne to forma państwa, w której władca uważa za swoją własność terytorium i ludność.  - na czele państwa stał władca(król, książę) - obok działał wiec złożony z dostojników(formalnie z głosem doradczym): wojewoda,cześnik, komornik, kanclerz - władca nie miał stałej stolicy, z dworem i drużyną objeżdżał kraj - w państwie istniał system grodowy- gród miał znaczenie administracyjne oraz obronne; administracyjne bo był siedzibą kasztelana, który sprawował w imieniu władcy władzę administracyjną(ściągał podatki, sądził ludność, organizował pospolite ruszenie) - wojsko- istniała drużyna na utrzymaniu władcy 2.) SPOŁECZŃSTWO: - wolni chłopi- zdecydowana większość uprawiająca własną ziemię - ludność niewolna- zależna od księcia bądź od możnych=> była to czeladź, jeńcy wojenni - możni- urzędnicy książęcy 3.) GOSPODARKA: - podstawą utrzymania była hodowla i uprawa - podatki na rzecz władcy obciążały całą ludność, dzieliły się na: daniny(w naturze) i posługi(budowa, umacnianie i reparacja grodów, przesiek w lasach, budowa dróg); daniny i posługi były to ciężary prawa książęcego - istniała część ludności zwolnionej z prawa książęcego=> była to ludność służebna- obciążona obowiązkami specjalnymi, żyjąca na wsiach służebnych(głównie utrzymanie i praca na rzecz dworu np. Świniary, Grotniki, Kuchary) 4.) Kazimierz Odnowiciel wprowadził prawo rycerskie: - obdarzony ziemią rycerz w zamian musiał utrzymać konia bojowego oraz stawiać się na każde wezwanie panującego pytanie 2).Osada służebna – w średniowiecznej Polsce osada, której ludność była zobowiązana do wyspecjalizowanych świadczeń lub posług na rzecz pobliskiego grodu lub bezpośrednio dla księcia. W osadzie służebnej zamieszkiwała z reguły ludność jednej specjalności rzemieślniczej, np. bednarze, cieśle, grotnicy, kobiernicy, kowale, szczytnicy (wyrabiający tarcze), szłomnicy, złotnicy, czy hodowlanej, np. koniarze, owczarze, skotnicy (hodowcy bydła), świniarze oraz zajmujący się hodowlą i tresurą sokołów i psów myśliwskich. Do dziś zachowało się ok. 400 nazw wskazujących, że dana miejscowość była kiedyś osadą służebną, np. Bednary, Grotniki, Łagiewki, Piekary, Rudniki, Rybaki, Sokolniki. Piekary to osada specjalizująca się w piekarstwie, a Szewce produkowały buty itp. pytanie 3). na pytanie 3 nie znam odpowiedzi :(

Dodaj swoją odpowiedź