obszary wydobywania : wegla kamiennego i brunatnego, ropa naftowa i gaz ziemny, żelazo, miedź, cynk i ołów, siarka, sól kamienna, sól potasowa, fosforyt Proszę pomóżcie mi, potrzebuje to na dziś :)

obszary wydobywania : wegla kamiennego i brunatnego, ropa naftowa i gaz ziemny, żelazo, miedź, cynk i ołów, siarka, sól kamienna, sól potasowa, fosforyt Proszę pomóżcie mi, potrzebuje to na dziś :)
Odpowiedź

Wielkim bogactwem kraju jest sól kamienna, której zasoby ocenia się na ponad 80 mld ton.  Podstawowe znaczenie mają obecnie złoża soli w centralnej części Polski (złoża Kłodawa, Góra, Mogilno) oraz jako złoża pokładowe z monokliny przedsudeckiej (złoże Sieroszowice), a także na północy kraju, pomiędzy Łebą a Puckiem (złoża Zatoka Pucka, Łeba). Wydobycie złóż na Śląsku, w tym tradycyjnym zagłębiu solnym wstrzymano już prawie całkowicie. Obszar występowania złóż rud cynku i ołowiu w północnym i północno-wschodnim obrzeżeniu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego zwany jest również obszarem śląsko-krakowskim. Lokalizują się w nim złoża rud Zn-Pb o znaczeniu przemysłowym. Obszar złożowy rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej rozciąga się od Lubina na południowym wschodzie do Bytomia Odrzańskiego (obszar 60 km długi i 20 km szeroki). Jest to właściwie jedno złoże eksploatowane przez kopalnie Lubin-Małomice, Polkowice, Sieroszowice i Rudna.   Polska posiada także bardzo duże złoża siarki. Złoża siarki rodzimej występują w północnej części zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnobrzega (złoża Osiek, Baranów, Machów, Jeziórko), Staszowa (złoża: Solec i Grzybów) oraz Lubaczowa (złoże Basznia). 

Węgiel kamienny/brunatny: GOP (Górnośląski Okręg Przemysłowy)  Ropa naftowa- Barnówko,  Mostno, Buszów, Przylądek Rozewie, Jasło Gaz ziemny: podkarpacie (Przemyśl, Husów, Sanok) Zapadlisko Przedkarpackie Żelazo: Suwałki, Miedź: zagłębie lubelskie, zagłębie olkusko zawiernickie  Cynk: Libiąż, Olkusz Ołów:  Olkusz, Pomorzany Siarka: Tarnobrzeg  Sól kamienna: kopalnia w Wieliczce,  kłodawa, Inowrocław Sól potasowa: kłodów, Wapno, Inowrocław  Fosforyt: góry Bardzkie, Świętokrzyskie, Łeba 

Dodaj swoją odpowiedź