Notatki o pięciu królach polski: - Mieszko I -Bolesław Chrobry -Bolesław Krzywoustny -Władysław Łokietek -Kazimierz Wielki     Prosze napisać o kim np.Mieszko I był:i wypisać i tak z każdym.Daje najwięcej pkt za najlepsza odp!To pilne i na jutro!

1. Mieszko 1 był synem Siemomysła. Był pierwszym księciem Polski. Jego najważniejszy wyczyn był to chrzest Polski w 966 roku. Miał syna Bolesława Chrobrego. Zmarł w 992. 2. Boleslaw Chrobry syn Mieszka 1. W 1000 roku odbył się zjazd Gnieźniński na który przyjechał król NiemeieOtton 3. Bolesław oferował mu rękę św Wojciecha a Otton oferował mu włócznię św. Maurycego, gwóźdź z krzyża pańskiego. Za jego panowania Polska dostała pierwsze Arcybiskupstwo, i zeby zostać królem Bolesław musial pytać się już tylko cesarza. W 1025 skorzystał on ze śmierci cesarza niemiec i koronował się na króla. Zmarł w tym samym roku. Jego syn to Mieszko 2. 3.  Bolesław Krzywousty to syn Kazimierza Odnowiciela. został koronowany w 1102 roku. Znany z obrony Głogowa przed Niemcami. W 1138 roku napisał w testamencie o rozbiciu Polski na dzielnice i powierzenie im swoim synom Władyslawowi Wygnańcowi dostał Śląsk, Mieszkowi Staremu Wielkopolska, Bolesławowi Kędzierzawemu  Mazowsze i synowi Kazimierzowi Sprawiedliwemu. 4. Władysław Łokietek zjednoczył władzę w Polsce w 1320 r. W 1333 r. zmarł jego syn Kazimierz Wielki został królem. 5. Kazimierz Wielki koronował się w 1333 r. Groziły nam ataki Litwinów i Czechów więc zjedniczył się z silnymi węgrami. Założył w polsce pierwszy uniwersytet w 1364 w Krakowie. Kształcili tam prawników duchownych i lekarzy. Polska duzo zarobiła na kopalni solii w Wieliczce i Bochni. Zmarł w 1370 r. Wybudował wiele twierdz.   Piszę z głowy więc popraw trochę estetykę.