co to jest dziura ozonowa efekt cieplarniany i kwasne deszcze jak te rzeczy wplywaja na srodowisko

Dziura ozonowa to zjawisko spadku stężenia ozonu w stratosferze atmosfery ziemskiej. Ozon jest naturalną barierą ochronną ziemi przed szkodliwym promieniowaniem UV . Powiększająca się dziura ozonowa pozwala na przedostanie się szkodliwego promieniowania UV do atmosfery, które działa szkodliwie na organizmy żywe powodując choroby nowotworowe. EFEKT CIEPLARNIANY - to inaczej globalne podwyższanie się temperatury na ziemi. Główną przyczyną wystepowania efektu cieplarnianego są ludzie, którzy emitują do atmosfery ogromne ilości CO². Na środowisko ten efekt ma ogromny wpływ : topnienie lodowców, podwyższanie się poziomu wód, zmiany klimatyczne, ciepłe zimy, anomalie pogodowe itp. KWAŚNE DESZCZE - to inaczej opady atmosferyczne o odczynie pH mniejszym niż 5,6. Przyczyną jest łączenie się gazów i zanieczyszczeń lotnych wytworzonych przez spalanie paliw kopalnych z deszczami. Wymieszanie się tych gazów z deszczem tworzy  kwas, który spada na glebę. Wpływ na srodowisko jest ogromny, powoduje obumieranie roślinności, skaża gleby, niszczy pomniki kamienne itp.

Dziura ozonowa jest znacznym spadkiem stężenia ozonu w atmosferze ziemskiej,gdy ozonu jest mało to  warstwa ochronna jest bardzo krucha i ulega zniszczeniu co powoduje powstawanie tak zwanych dziur w warstwie ozonu. Efekt cieplarniany jest wzrost temperatury jaka powstaje na powierzchni Ziemi oświetlanej przez promienie Słońca.Pewien rodzaj zanieczyszczeń powietrza sprawia że atmosfera ziemska działa jak szklarnia;temperatura Ziemi bardzo powoli rośnie.Słońce ogrzewa Ziemię,a warstwa tych zanieczyszczeń blokuje ciepło i nie pozwala jemu uciec w przestrzeń kosmiczną. Kwaśny deszcz powstaje wtedy,gdy krople wody w chmurach łączą się ze znajdującymi się w powietrzu trującymi gazami i dymem.Tlenki siarki i azotu w atmosferze podlegają dalszemu utlenieniu i łączą się z parą wodną,tworząc kwasy(siarkowy,azotowy) o słabym stężeniu.Powstają wtedy rozcieńczone kwasy opadające na Ziemię jako kwaśny deszcz. Skutki tych zjawisk : Kwaśny deszcz może zaszkodzić środowisku w następujący sposób; -niszczy uprawy i rośliny,wyjaławia glebę ,rośliny słabo rosną -kwaśny deszcz atakuje liście drzew co doprowadza do obumierania lasów -zatruwa i zakwasza wodę -uszkadza korzenie i zabija grzyby mikoryzowe -niszczy budynki,wżerając się w nie. Dziura ozonowa- konsekwencją   zmniejszenia  powłoki ozonowej jest zwiększenie promieniowania ultrafioletowego-zabójczego dla organizmów żywych.U ludzi może powodować wzrost zachorowań na raka skóry. Efekt cieplarniany prowadzi do pogłębienia się  efektu szklarniowego i wzrostu temperatury na Ziemi, co w konsekwencji może wywołać katastrofę ekologiczną.