Czym różni się ruch jednostajnie przyspieszony od ruchu jednostajnego prostoliniowego oraz od ruchu niejednostajnie przyspieszonego ?

Czym różni się ruch jednostajnie przyspieszony od ruchu jednostajnego prostoliniowego oraz od ruchu niejednostajnie przyspieszonego ?
Odpowiedź

Ruch niejednostajny to ruch podczas którego prędkość ciała zmienia swoją wartość w miarę upływu czasu. Prędkość średnia jest to iloraz przemieszczenia przez czas trwania całego ruchu. Służy do obliczania przemieszenia względem czasu. Wystarczy, że zrobimy jedne obliczenia, a nie ileś obliczeń do jednego etapu drogi. Prędkość chwilowa (V) - stosunek wektora przemieszczenia Dr zaistniałego w nieskończenie krótkim przedziale czasu Dt: V=Dr/Dt, gdzie Dt -> 0. Służy do wyznaczenia prędkości w danej chwili. Ruch jednostajny prostoliniowy - ruch prostoliniowy, w którym prędkość jest stała (V=const.), czyli w dowolnych, jednakowych odstępach czasu ciało doznaje takich samych przemieszczeń. W tym ruchu prędkość średnia jest równa prędkości chwilowej. Droga (s) przebyta po czasie Dt w tym ruchu, liczbowo jest równa polu zawartemu pod wykresem funkcji V od t: S=V0 × Dt Ruch prostoliniowy jednostajnie przyśpieszony (opóźniony) - ruch prostoliniowy, w którym przyśpieszenie chwilowe jest stałe, a=const., i zwroty wektora prędkości i przyśpieszenia są takie same (przeciwne). W takim ruchu przyspieszenie średnie jest równe przyśpieszeniu chwilowemu. Ruch prostoliniowy jednostajnie zmienny - ruch prostoliniowy jednostajnie przyspieszony lub opóżniony.

Przede wszystkim prędkością: - w ruchu jednostajnie przyspieszonym prędkość rośnie proporcjonalnie do czasu, występuje przyspieszenie a = Δv/t = const. - w ruchu jednostajnym prędkość v jest stała (przyspieszenie a = 0) - w ruchu niejednostajnie zmiennym predkość v jest zmienna

Dodaj swoją odpowiedź