Co bardziej wzbogaca człowieka? Książka czy film? Uzasadnij swoją opinię w formie krótkiej rozprawki. Odwołaj się do dowolnego dzieła literackiego.
Jestem przekonany, że książka bardziej wzbogaca człowieka niż film. A wskazuje na to kilka istotnych argumentów.
Po pierwsze czytając książkę możemy w bardzo łatwy sposób przyswoić ortografię i gramatykę, szczególnie, gdy należymy do tzw. wzrokowców. Znajomość tych dziedzin języka polskiego jest po prostu niezbędna. Nie można również zapomnieć o tym, że czytając poszerzamy zasób naszego słownictwa, co również przydaje się w życiu. Warto wspomnieć o lekturach historycznych. Studiując je zdobywamy wiedzę z zakresu historii. Genialnym przykładem takiej książki jest powieść Henryka Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”. W lekturze znajdziemy fragmenty opisujące w bardzo szczegółowy sposób bitwę pod Grunwaldem, obyczaje rycerskie, stroje ludzi z średniowiecza oraz przedstawioną w bardzo dogodny sposób dla Czytelnika architekturę tego okresu.
Na pewno bardziej rozwiniemy wyobraźnię przez czytanie książki niż oglądanie filmu powstałego na jej bazie. W tej pierwszej znajdziemy narrację oraz liczne opisy, czego brakuje w ekranizacjach. Szczególnie ważną rolę odgrywają opisy uczuć. Tutaj znowu odwołam się do „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Autor napisał bardzo wzruszającą lekturę. Czytając ją budujemy więzi emocjonalne i wczuwamy się w losy bohaterów. Jesteśmy szczęśliwi, gdy Danusia poślubia Zbyszka. Innym razem żal nam umierającej córki Juranda. Te wszystkie przeżycia gwarantuje nam książka.
Czytając lekturę możemy jednocześnie zaznaczać fragmenty, które przydadzą się na lekcjach języka polskiego. Po obejrzeniu filmu będzie nam bardzo ciężko napisać choćby krótką charakterystykę jednej z postaci. Z pewnością w naszej pracy nie wykorzystamy też cytatów, którymi możemy się posłużyć w celu potwierdzenia naszych przekonań. Film także nie daje możliwości szerszej interpretacji. Nie możemy zatrzymać się na chwilę, by wyciągnąć wnioski. Jesteśmy skazani na dalszy rozwój akcji. Zupełnie inaczej ma się to w „prozie pisanej”. Podczas czytania zatrzymujemy się, rozważamy przedstawioną fabułę, niekiedy potrafimy przewidzieć, co się stanie w niedalekiej przyszłości. Niewątpliwie książka może nas wtedy „pochłonąć” i cały wolny czas staramy się przeznaczyć na czytanie. Jest to dobry sposób na „zabicie nudy”.
Co bardziej wzbogaca człowieka? Książka czy film? Sądzę, że wszystkie przedstawione przez mnie argumenty jednoznacznie odpowiadają na to pytanie – książka. Jak się okazuje, z rozważań wypływa jeszcze jeden wniosek – film jest doskonałym uzupełnieniem lektury.