1.Natężenie prądu elektrycznego: I=q/t , gdzie: I-natężenie prądu q-ładunek przepływający przez przewodnik t-czas przepływu prądu Jednostką natężenia w Układzie SI jest 1A (amper). 2.Opór elektryczny przewodnika: R=U/I , gdzie: R-opór U-napięcie na końcach przewodnika I-natężenie prądu płynącego przez przewodnik Jednostką oporu jest (om). 3.Praca prądu elektrycznego: W=U*I*t, gdzie: W-praca prądu U-napięcie I-natężenie t-czas Jednostką pracy jest 1 J (dżul) 4.Napięcie elektryczne: U=Ep/q, gdzie: U-napięcie Ep-energia potencjalna q-ładunek Jednostką napięcia jest 1 V(wolt) 5.Opór właściwy: ρ=RS/l, gdzie: ρ - opór właściwy R - opór S- przekrój przewodnika l - długość przewodnika Jednostką oporu właściwego jest om razy metr. 6.Moc elektryczne: P=U*I, gdzie: P-moc prądu U-napięcie I-natężenie Jednostką mocy jest 1W (wat). 7.Siła oddziaływania elektrostatycznego: F=k* q₁*q₂/r²,gdzie: F-siła k-stała elektrostatyczna q₁,q₂-ładunki r-odległość między ładunkami Jednostką jest 1 N (niuton). Ja miałam 7 wzorów na lekcjach o prądzie elektrycznym. Myślę, że pomogłam.
1.wypisz wszystkie wzory z prądu elektrycznego(spotkania z fizyką 3) 2.Żarówke o mocy 60 w włączono do napięcia 220 v. Jakie jest opór żarówki? Bardzo proszę o pomoc :)
1.wypisz wszystkie wzory z prądu elektrycznego(spotkania z fizyką 3) 2.Żarówke o mocy 60 w włączono do napięcia 220 v. Jakie jest opór żarówki? Bardzo proszę o pomoc :)...