Atrakcyjność turystyczna Wyszkowa
Atrakcyjność Turystyczna Wyszkowa
1. Krótka historia Wyszkowa
W 1939 r. do Wyszkowa została przyłączona część Rybienka Nowego.
Pierwsze wzmianki o wsi Wyszkowo pochodzą z dokumentu księcia Konrada Mazowieckiego wydanego około 1239 r. Przed rozbiorami miasto należał do biskupów płockich. Wypoczywający tu często w niewielkim, wytwornym pałacu biskup płocki, Wincenty Przerębski, nadał 10 marca 1502 r. Wyszkowu prawa miejskie. W 1528 r. wybudowano most na Bugu, co przyspieszyło rozwój miasta. Został zniszczony w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Inny biskup płocki, Karol Ferdynand Waza (Syn Zygmunta III Wazy) również upodobał sobie Wyszków. Przebywał tu wielokrotnie i w 1655 r. niespodziewanie zmarł. Jego pobyt i śmierć w Wyszkowie upamiętnia „Obelisk Wazów” przy ul. 3-go Maja.
Wczasie powstania styczniowego miasto było świadkiem walk o wolność.W okresie niewoli Wyszków był poczatkowo w pod zaborem pruskim, następnie od 1807 w Księstwie Warszawskim, a od 1815 w Królestwie Polskim. Ukazem carskim 1869 r. Wyszków został pozbawiony praw miejskich, a odzyskał je ponownie w 1919 r. Przed II wojną światową miasto w połowie zamieszkane było przez Żydów. W tym czasie Rybienko Leśne,było ze względu na swój klimat miejscem wypoczynkowym
W sierpniu 1920 r. przez Wyszków przetoczyła się wojna polsko – bolszewicka. W lasach Puszczy Białej toczyły się zacięte walki z Armią Czerwoną. W Rybienku Leśnym bolszewicy zamordowali w okrutny sposób 7 osób, co upamiętnia obecnie pomnik przy ulicy Wołowskiego.
W 1939 r. Wyszków był miejsce zaciętych walk 1 Dywizji Piechoty Legionów z Grupy Operacyjnej "Wyszków" z Niemcami forsującymi Bug. W lasach pod Sieczychami miały miejsce walki harcerzy z okupantem. Tu właśnie zginął harcmistrz,członek Szarych Szeregów , podporucznik AK Tadeusz Zawadzki "Zośka"
W okresie okupacji niemieckiej mieścił się w mieście oddział roboczy jeńców sowieckich obozu w Beniaminowie. Niemcy dokonywali w Wyszkowie masowych egzekucji- zamordowano ponad 7 tysięcy mieszkańców.
Po wojnie Wyszków dźwignął się z ruin, by w latach 1956-75 piastować godność stolicy powiatu. Od 1 stycznia 1999 Wyszków ponownie stał się stolicą powiatu wyszkowskiego.
Ciekawostki związane z Wyszkowem:
• W 1919 r. urodził się Mordechaj Anielewicz, przywódca powstania w getcie warszawskim 1943 r. W miejscu gdzie stał jego dom postawiono pomnik.
• Wyszków został upamiętniony w piosence Elektrycznych Gitar „Wyszków tonie.”
2. Krótki opis Wyszkowa
Wyszków to miasto położone na skarpie nad rzeką Bug około 55 km na północny wschód od Warszawy, w „lesistej krainie” zwanej Puszczą Białą.Należy do jednej z najstarszych osad w północno - wschodniej części Mazowsza, których początek sięga czasów przedhistorycznych , a na pewno XI w. U schyłku tego wieku biskupi Płoccy ufundowali kościół , dzięki temu pojawiły się pierwsze wzmianki, wówczas o „wsi Wyszkowo”. Współrzędne geograficzne Wyszkowa to 52o 36’ N i 21o 22’ E. W Gminie Wyszków według stanu na 15 maja 2007 roku mieszkało (dane o osobach zameldowanych na pobyt stały i czasowy)38.660 mieszkańców, z czego 27.500(ok.71 %)na terenie miasta Wyszków i 11.160(ok. 29%)na terenach pozostałych. Obecnym burmistrzem jest Grzegorz Nowosielski.Wyszków położony jest w odległości 55 km od Warszawy, 68 km od Ciechanowa oraz 75 km od Ostrołęki. Powierzchnia miasta i gminy wynosi 165,6 km2.Gmina wchodzi w skład "Zielonych Płuc Polski", Szczególnym mikroklimatem cechują się: Rybienko Leśne i Kamieńczyk., gdzie znajduje się około dwa tysiące działek rekreacyjnych i kilkanaście ośrodków wypoczynkowych.Na atrakcyjność Gminy wpływ ma również duża lesistość oraz wysokie wartości flory i fauny. Lasy zajmują ok. 29% powierzchni Gminy. W obszarze gminy dominują gleby słabe. Obszary gleb dobrych skupiają się w prawobrzeżnej,północnej części gminy, głównie w sołectwach:Natalin,Leszczydół Podwielątki,Olszanka,Rybno.Duże fragmenty występują także w sołectwach:Leszczydół Pustki,Sitno, Rybienko, Leszczydół Nowiny. W obrębie tarasu zalewowego Bugu dominują mady rzeczne. Miejscami, głównie w starorzeczach oraz w obniżeniach dolin bocznych i innych wykształciły się gleby organiczne.Na tarasie nadzalewowym plejstoceńskim pradoliny Bugu występują głównie gleby bielocowe i bielice.
Klimat:
Rozległy taras zalewowyBugu,zpłytkąwodągruntową,charakteryzujesięwysokąwilgotnościąpowietrza, tendencją do akumulacji i zalegania powietrza chłodneg w porze nocnej, zwiększoną częstotliwością występowania mgieł. Sąto tereny częstych, niskich, przyziemnych inwersji termicznych rannych i wieczornych.
Tereny lasów charakteryzują się specyficznym, lecz także zróżnicowanym topoklimatem,w zależności od charakteru podłoża związanego podłożem charakteru typu lasu.Na ogół są totereny zaciszne, o mniejszym nasłonecznieniu, o wyrównanym profilu wilgotnościowym.
Swoistym mikroklimatem charakteryzują się fragmenty wyniesionych partii doliny Bugu, pokryte lasem sosnowym, o suchym, piaszczystym podłożu (Rybienko, Kamieńczyk). Są to tereny zaciszne,częściowo zacienione, o korzystnych warunkach termiczno- wilgotnościowych (złagodzone ekstrema termiczne, małe ochładzanie). Specyfiką jest nasycenie fitoncydami (olejkami eterycznymi wytwarzanymi przez drzewostany iglaste).
3. Walory Wyszkowa
Przyrodnicze
Największym bogactwem przyrodniczym i krajobrazowym Obszaru Gmin Dorzecza Nadbużańskiego są dwie rzeki: Bug i Liwiec. Bug, ostatnia w Europie, nieuregulowana, dziko płynąca swoim naturalnym korytem rzeka, zachwycająca swą urodą i tajemniczością. Liwiec, równie niezwykły, malowniczo wijący się jej lewy dopływ, stanowiący granicę między Mazowszem a Podlasiem. Nurty obu rzek wyznaczają przepiękną trasę turystyczną, pełną cudów natury i niezwykłych dzieł człowieka. Okolice Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego słyną z występowania tam drzew odzanczających się dużą średnicą np. rośnie tu lipa drobnolistna, która w obwodzie ma 637 cm, oraz dąb szypułkowy o obwodzie 635cm.
Na terenie NPK wyznaczono 232 pomniki przyrody, wśród których znajduje się wiele unikatowych gatunków drzew np. platan kolnolistny, jedlica zielona, klon srebrzysty. Ciekawym pomnikiem przyrody jest aleja lipowa w Ceranowie o długości trzech kilometrów, rosną w niej drzewa w obwodzie osiągające 442 – 450 cm. Tą formą ochrony zostały również objęte wzgórze ostańcze, kolonia mrowisk i stanowisko grzyba podziemnego.
Do ciekawych pod względem przyrodniczym obiektów w lasach na terenie Nadleśnictwa Wyszków należą:
- siedem dębów szypułkowych o obwodzie na wysokości 1,3 m średnio 500 cm;
- dwa modrzewie polskie o obwodzie ok. 300 cm;
- lipa drobnolistna o obwodzie 500 cm.
Ponadto w miejscowościach w zasięgu terytorialnym naszego Nadleśnictwa występują również cenne drzewa pomnikowe:
- w miejscowości Długosiodło rośnie najstarszy mazowiecki dąb z metryką, zwany
Dębem Św. Jana, zasadzony w 1481r. o obwodzie 680 cm;
- w parku w Somiance rosną: dwa kasztanowce, lipa drobnolistna i klon zwyczajny o
obwodach powyżej 230 cm;
- w parku miejskim w Wyszkowie rosną dwa dęby szypułkowe o obwodach prawie 300 cm.
W pobliżu byłej siedziby Nadleśnictwa Jegiel znajduje się interesująca pod względem przyrodniczym grupa ośmiu daglezji.
Lasy Nadleśnictwa Wyszków są ciekawym obiektem pod względem przyrodniczym. Stwierdzono tu występowanie wielu chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt m.in.:
rośliny:
- lilia złotogłów;
- sasanka otwarta;
- wawrzynek wilczełyko;
- konwalia majowa;
- pierwiosnki;
- naparstnica zwyczajna;
- storczyki;
- barwinek pospolity;
- widłaki;
- kosaciec syberyjski
zwierzęta:
ptaki: ssaki:
- żurawie; - bobry europejskie;
- błotniaki; - wydry;
- łabędzie nieme; - łasice;
- myszołowy; - jeże wschodnie;
- jastrzębie; - ryjówki.
- czajki;
- lelki kozodoje;
Nadbużański Park Krajobrazowy
Część lasów Nadleśnictwa Wyszków graniczy z Nadbużańskim Parkiem Krajobrazowym. Obejmuje on swym zasięgiem dolinę dolnego Bugu, fragment dolnej Narwi oraz rozległe kompleksy leśne położone wzdłuż rzeki Bug. Park zaprojektowany został w celu ochrony unikalnych w skali Europy walorów przyrodniczych Doliny Dolnego Bugu oraz promowania na tym terenie proekologicznej gospodarki.
Antropogeniczne
Rozpowszechnianiem kultury na terenie miasta i gminy Wyszków zajmują się następujące gminne jednostki: Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. WOK „Hutnik” prowadzi działalność koncentrując się szczególnie na pracy z dziećmi i młodzieżą, w jego strukturze znajduje się również dawny Ośrodek Kultury Filmowej „Kino Stare” oraz lokalna gazeta „Wyszkowiak”.
Zespoły artystyczne:
Zespoły artystyczne działające na terenie Miasta i Gminy Wyszków.
Grupa Small Break Crew
Działa przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".
Sekcja tańca integracyjnego
Działa przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".
Rewia "Sylaba"
Działa przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".
Sekcja tańca towarzyskiego
Działa przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik".
Młodzieżowa Orkiestra Dęta
Działa przy OSP Wyszków.
Zespół Pieśni i Tańca Wyszków
Działa przy Zespole Szkół w Leszczydole Nowinach.
Rzemieślniczy Zespół Wokalny "Ziemia Wyszkowska"
Działa przy Klubie Ekologicznym w Wyszkowie.
Zespół Śpiewaczy "Wyszkowiacy"
Działa przy Stowarzyszeniu Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej.
Zespół rockowy FAUST
Grający od 1997 roku.
Wyszkowski Tok Myślenia
Wyszkowska grupa hip-hopowa.
Przy ulicy Nadgórze znajduje się Cmentarz Parafialny, założony na początku XIXw. Znajduje się tu wiele zabytkowych zabytków z XVIII, XIX i XXw. Pamięci walczącym w czasie II wojny światowej jest poświęcony pomnik, który usytułowany jest w centrum cmentarza. 1 listopada co roku harcerze przy tym pomniku pełnią wartę.Tablice pamiątkowe poświęcone pamięci Mordechaja Anielewicza, jednego z dowódców Powstania w Getcie Warszawskim.Cmentarz żydowski w Wyszkowie został założony na początku XIX wieku.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku w miejscu cmentarza wzniesiono Pomnik Pamięci Żydów Wyszkowa
Najcenniejsze zabytki Miasta i Gminy Wyszków:
Obelisk Wazów-barokowy, wstawiony po 1655roku według projektu architekta Giovanniego Babtysty Gisleniego, z fundacji króla Jana Kazimierza, dla uczczenia pamięci brata królewskiego Karola Ferdynanda Wazy, biskupa płockiego.
Baszta Parkowa – kordegarda neogotycka, wystawiona w połowie XIX wieku w miejscu utworzenia majoratu z niewielkim pałacykiem na terenie dawnego folwarku biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy. Spełniała funkcję stróżówki przy głównej bramie wjazdowej. Obecnie pełni rolę siedziby wyszkowskich stowarzyszeń.
Zespół Pałacowu przy ul. 3 Maja – piętrowy klasycystyczny zespół pałacowy, położony na wysokim brzegu rzeki Bug z widokiem na rozległe łąki i rozlewiska, w otoczeniu pięknego zabytkowego parku, wzniesiony został ok. 1780r prawdopodobnie według projektu architekta Szymona Bogumiła Zuga dla biskupa inflanckiego Jana Giedroycia.
Kamieńczyk Kościół-neogotycki, wybudowany w latach 1896 – 1900, według projektu J. P. Dziekońskiego. Drewniana dzwonnica z 1885r.
ZABYTKI RUCHOME Kościoła Parafialnego p.w. Św. Idziego:
- kielich z połowy XV wieku, inskrypcja pod stopą dotyczy ofiarowania go przez biskupa krakowskiego Piotra Gamrata w 1539 roku,
- kielich późnorenesansowy z ok. 1620 roku
- obraz Najświętszej Maryi Panny w srebrnej sukience z XVII wieku
- dalmatyka z XVIII wieku.
Co warto zobaczyć w Wyszkowie ?
Kościół pw św Idziego
Plebania przy kościele pw św. Idziego (w której 14 -15 sierpnia 1920 roku przebywali Feliks Dzierżyński, Julian Marchlewski i Feliks Kon, Jednym z największych atutów Wyszkowa jest jego położenie geograficzne, a w szczególności bliskość Warszawy.
Obelisk ufundowany przez Jana Kazimierza (1609-1672) wg projektu nadwornego architekta Wazów Giowanniego Batisty Diseniego, na okoliczność pobytu w Wyszkowie Karola Ferdynanda Wazy
Carską kordegardę usytuowaną przy bramie do parku miejskiego
Pomnik przy ulicy Zakolejowej usytuowany obok budynku w którym mieściła się w czasie II Wojny Światowej niemiecka żandarmeria. W miejscu tym rozstrzelała ona około 300 osób.
Pomnik w Rybienku Leśnym z lat 30 XX w zaliczony obecnie do zabytków.
Drewniamy kościół w Rybienku Leśnym z lat 30 XX w zaliczony obecnie do zabytków
Fidest - miejsce kaźni 250 Polaków podróżujących pociągiem, których 28 maja 1943 r. na moście kolejowym aresztowano a następnego dnia niemiecka żandarmeria wywiozła samochodami na obrzeża Rybienka Leśnego i rozstrzelała.
Pomnik na cmentarnym grobie postawiony w 1922 r. ku czci obrońców Ojczyzny 1920 r.
Pałac Skarżyńskich w Rybienku wybudowany około 1790 r.
4. Strony Wyszkowa:
Słabe:
- wysoki poziom bezrobocia rejestrowanego,
- narastający problem uzależnień,
- niewystarczający zasób mieszkań socjalnych i komunalnych,
- niewystarczające zasoby w zakresie profilaktyki i ochrony zdrowia,
- brak spójnych programów w zakresie profilaktyki zdrowotnej poszczególnych grup
społecznych,
- brak koordynacji współpracy jednostek samorządowych z organizacjami pozarządo-
wymi,
- bariery architektoniczne, psychologiczne i społeczne osób niepełnosprawnych,
- brak form aktywizacji osób długotrwale bezrobotnych,
- niewystarczająca infrastruktura, placówek stacjonarnych dla osób “złotego wieku”.
- zły stan techniczny dróg i brak chodników.
- brak współpracy wśród mieszkańców.
- brak dogodnych warunków do wspólnych spotkań, szkoleń.
- degradacja środowiska naturalnego w wyniku działalności człowieka
- odpływ młodych ludzi ze wsi.
- zmienność prawa i niewystarczająca jego znajomość.
- brak środków w indywidualnych gospodarstwach na modernizację i rozwój gospodarstw.
Mocne:
- bogactwo, różnorodność i wysoka jakość zasobów przyrodniczych i krajobrazowych,
- stosunkowo młoda populacja na tle kraju
- duża ilość działających w gminie organizacji pozarządowych,
- przedsiębiorczość lokalnej społeczności,
- poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie tolerancji,
- bogata oferta edukacyjna na wszystkich poziomach nauczania,
- współpraca międzynarodowa w wielu obszarach,
- promowanie gminy poprzez imprezy lokalne, ponadlokalne i międzynarodowe
- rozwój infrastruktury w zakresie pomocy społecznej – realizacja nowych zadań,
- rozwój niematerialnych form pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdzia-
łania wykluczeniu społecznemu.
- bliskość Warszawy jako miejsca pracy i nauki,
- czyste środowisko naturalne (duża lesistość terenu)
- możliwość rozwoju gospodarstw agroturystycznych
- dobra infrastruktura wodociągowa.
- silna potrzeba rozwoju kultury.
- organizacja imprez kulturalnych, sportowych itp.
-dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa
-wzrost zainteresowania społeczeństwa udziałem w imprezach i szukaniem sposobów uzyskiwania środków finansowych
5.Mój pomysł na poprawę wizerunku Gminy Wyszków.
W Gminie Wyszków jest wiele do zrobienia, aby poprawić jej wizerunek. Myślę ,że celem nadrzędnym jest rozwój gospodarczy i podniesienie atrakcyjności inwestycujnej. Gdyż właśnie rozwój gospodarczy przyczyni się do wzrostu zamożności mieszkąńców.Jako jeden z najważniejszych czynników dla zapewnienia rozwoju gospodarczego należy uznać położenie geograficzne Wyszkowa i rozbudowę drogi krajowej Nr 8 - co “przybliży” nasze miasto do aglomeracji Warszawskiej.
W Wyszkowie istnieją znaczne potrzeby w zakresie rozbudowy infrastruktury technicznej. W celu poprawy poziomu życia mieszkańców oraz stworzenia lepszych warunków dla ewentualnych przyszłych inwestorów, więć pownno się rozbudować i poprawić drogi. W zakresie infrastruktury bardzo ważne są działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Jest to o tyle ważne, że nasza gmina dysponuje korzystnymi walorami turystycznymi i zasoby te nie zostały jeszcze zniszczone – należy więc o nie dbać i starać się utrzymać w niepogorszonej kondycji.
Miasto i gmina Wyszków dysponują korzystnymi walorami naturalnymi, z których najczęściej wymieniana jest turystyczna atrakcyjność regionu z jego lasami i rzekami - są więc szanse rozwoju funkcji turystycznej na tym terenie. Dobre położenie i bliskość aglomeracji warszawskiej powinny ułatwić turystyczne wykorzystanie tych atutów, dotąd eksploatowanych w nie wystarczającym stopniu.Chcąc rozwijać turystykę, w Wyszkowie trzeba jednak zadbać o poprawę jego atrakcyjności i estetyki. W tym celu, wykorzystując istniejącą bazę oraz walory środowiska naturalnego, a w szczególności rzekę Bug i Liwiec, powinno się rozpocząć np. budowę ścieżek rowerowych, pieszych, konnych oraz działania na rzecz podnoszenia dobrego wizerunku Gminy.Promocja atrakcyjności inwestycyjnej Wyszkowa powinna zostać przeprowadzona z wykorzystaniem różnorodnych technik marketingowych. W szczególności z wykorzystaniem reklamy prasowej, reklam w internecie a nawet w uzasadnionych przypadkach reklamy telewizyjnej. Tereny Gminy Wyszków są położone w obrębie regionu tzw. Zielonych Płuc Polski. Obszar gminy pełni ważną rolę w ponadregionalnym systemie powiązań przyrodniczych poprzez
doliny rzek Bug i Liwiec oraz sąsiedztwo Puszczy Białej. W związku z tym teren Gminy Wyszków uznany został za obszar o dużej atrakcyjności turystycznej środowiska przyrodniczego.Rozwój turystyki praktycznie nie jest możliwy bez bazy turystycznej. Chodzi tu o hotele,
pensjonaty, restauracje, miejsca do uprawiania sportu itp. Istotnym problemem rozwojowym w Wyszkowie i okolicach jest brak dobrej jakościowo bazy turystycznej i rekreacyjnej. W obrębie miasta i gminy są usytuowane atrakcyjne tereny, które mogą być przeznaczone pod budowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.
Rozwój turystyki w gminie jest nierozerwalnie związany z wykreowaniem jego wizerunku.
Wizerunek jest to coś, co powinno wyróżniać Wyszków i powodować, że w odczuciach przybywających tu gości jest on wyjątkowy. Dobrze wykreowany wizerunek umacnia pozycję miejscowości na rynku turystycznym, a tym samym przyciąga turystów. Dodatkowym bodźcem, który mógłby przyciągnąć turystów do Wyszkowa mogą być imprezy kulturalne i sportowe.
Według mnie włśnie w taki sposób można poprawić wizerunek Wyszkowa. Reasumując Wyszków i jego okolice to wspaniałe miejsce na spędzanie urlopu, wakcji w spokoju i ciszy, jak równiż znajdzie się tu miejsce dla ludzi odkrywczych i żadnych przygód.