Julia kupiła cukier za 3,10 zł, 10 dag masła i 10 dag szynki oraz warzywa. Z 20 zł otrzymała 8,35 zł reszty.Ile zapłaciła za warzywa ??   Masło kosztuje 18,00 zł za 1 kg   Szynka kosztuje 22,50 zł za 1 kg   Proszę o obliczenia.   Daję najj !!!

Julia kupiła cukier za 3,10 zł, 10 dag masła i 10 dag szynki oraz warzywa. Z 20 zł otrzymała 8,35 zł reszty.Ile zapłaciła za warzywa ??   Masło kosztuje 18,00 zł za 1 kg   Szynka kosztuje 22,50 zł za 1 kg   Proszę o obliczenia.   Daję najj !!!
Odpowiedź

Masło: 10dag=0,1kg   1kg - 18,00zł 0,1kg - xzł   x=(0,1kg*18,00zł)/1kg=1,80zł   Szynka: 10dag=0,1kg   1kg - 22,50zł 0,1kg - xzł   x=(0,1kg*22,50zł)/1kg=2,25zł   x - cena warzyw 20zł-8,35zł=11,65zł <--tyle Julia zapłaciła za wszystkie zakupy   3,10zł+1,80zł+2,25zł+x=11,65zł x=11,65zł-2,25zł-1,80zł-3,10zł x=4,50zł   Odp. Julia za warzywa zapłaciła 4,50zł.

0,10*18=1,8-masło 0,10*22,5=2,25-szynka  1,8+2,25=4,05 4,05+3,10=7,15 8,35-7,15=1,20- tyle kosztują ważywa 

Dodaj swoją odpowiedź