1. co to jest krytycyzm ? 2. Wyjaśnij różnice między absolutyzmem i absolutyzmem oświeconym. 3. Wyjaśnij co znaczy,że stany zjednoczone miały ustruj federacyjny 4. Wyjaśnij pojęcia: prawa kardynalne,rada nieustająca, hajdamaszczyzna.

1. co to jest krytycyzm ? 2. Wyjaśnij różnice między absolutyzmem i absolutyzmem oświeconym. 3. Wyjaśnij co znaczy,że stany zjednoczone miały ustruj federacyjny 4. Wyjaśnij pojęcia: prawa kardynalne,rada nieustająca, hajdamaszczyzna.
Odpowiedź

1 krytycyzm - zdolność właściwej oceny otaczających zjawisk i ludzi dostrzegania zarówno wad i błędów, jak i zalet.   2 Absolutyzm-forma rządów,w której monarcha ma nieograniczoną władzę,a jego decyzje nie podlegają żadnej kontroli.  Absolutyzm oświecony-sposób rządzenia państwem,w którym monarcha mający nieograniczoną władzę przeprowadzał reformy społeczne i gospodarcze dla dobra państwa i ludu.   3  Stany Zjednoczone są państwem składowym (składają sie z 50 stanów). Każdy stan posiada samodzielność prawną i pewien zakres samodzielności politycznej (w sprawach wewnętrznych). Samodzielność prawa przejawia się np. w róznych stanach istnieją rożne kary za te same przestępstwa.   4 prawa kardynalne-ustawy przeforsowane w latach 1767–1768 w Warszawie na sejmie; obejmowały podstawowe zasady ustroju demokracji szlacheckiej, gwarantujące szlachcie: wolną elekcję, utrzymanie liberum veto na sejmach, prawo wypowiadania posłuszeństwa królowi, nietykalność osobistą , przywileje w sprawowaniu rządów oraz posiadania ziemi i władzy nad chłopstwem.  Rada Nieustająca-Najwyższy organ władzy rządowo-administracyjnej w I Rzeczypospolitej powołany pod wpływem Katarzyny II przez Sejm Rozbiorowy w roku 1775. Utworzona według projektu ambasadora rosyjskiego Ottona Magnusa von Stackelberga na wzór kontrolowanej przez Rosjan szwedzkiej Rady Państwa. Rada Nieustająca zastępowała instytucję senatorów rezydentów, stając się organem o nowocześniejszym, rządowym charakterze.   Zasada wolnej elekcji Zasada Liberum veto Zasada Neminem Captivabimus – nietykalności osobistej szlachty Prawo do wypowiadania posłuszeństwa królowi (zawiązywania konfederacji i rokoszu) Wyłączne prawo dla szlachty do piastowania urzędów i posiadania ziemi Niemal nieograniczona władza dziedziców nad chłopami (oprócz możliwości karania śmiercią) Unia z Litwą Utrzymanie przywilejów Prus Królewskich

Dodaj swoją odpowiedź