oceń skutki bitwy pod Grunwaldem . Uzasadnij swoją opinię .

oceń skutki bitwy pod Grunwaldem . Uzasadnij swoją opinię .
Odpowiedź

Przypomiam że Bitwa pod Grunwaldem odbyła się 15 lipca 1410 roku. Była to bardzo ciężka wojna. Polscy królowie często chcieli pogodzić się z Krzyżakami, lecz bez skutku. W latach 1409-1411 doszło do wojny z Krzyżakami. Jednak największe starcie nastąpiło 15 lipca 1410 roku w pobliżu wsi Grunwald. Wojska polskie, dowodzone przez Władysława Jagiełłę, wspierały oddziały litewskie, ruskie, tatarskie oraz oddziały czeskie walczące za pieniądze. Po stronie Krzyżaków stanęli rycerze z wielu państw europejskich.Rycerze walczyli kopiami,mieczami i toporami.Wojska tatarskie i litewskie walczyły włóczniami i łukami. W walce brała udział także piechota, czyli ludność wiejska. W bitwie zwycięrzyli polacy. Skutkiem tej wojny był m. in. dostęp do morza orazto że, Krzyżaków dzieliła Litwa i właśnie dlatego to państwo pomogło w walce. Były to też sprawy między królami.   pozdrawiam i to jest dobrze, ponieważ jestem nauczycielką historii i to moja pasja!!!!

15 lipca 1410 roku wojska Zakonu Krzyżackiego wspieranego przez znamienitych rycerzy z Zachodniej Europy dowodzone przez Urlicha von Junginen zostały pokonane przez wojska Władysława Jagiełły złożone z rycerzy Korony i Wielkiego Księstwa, rycerzy z Zachodu i pospolitego ruszenia. Mimo przewagi w uzbrojeniu i liczby ciężkiej jazdy krzyżackiej udało się po wielogodzinnej walce pokonać Zakon. Jest to bitwa zaliczana do największych w Europie. Była to pierwsza wielka porażka Krzyżaków. Poległ w niej sam Wielki Mistrz Urlich von Jungingen i wielu braci zakonnych. Otworzyło to Jagielle drogę do odzyskania utraconego przed stulaty Pomorza Gdańskiego, co niestety się nie udało. Było to wielkie zwycięstwo, lecz po nieudanym oblężeniu Malborka cała wojna nie wniosła prawię nic pozytywnego. Na mocy traktatu toruńskiego podpisanego w roku 1411 Korona odzyskała jedynie ziemię chełmińską, a Zakon zrezygnował ze Żmudzi na rzecz Wlk. Księstwa Litewskiego.  _ Tak na marginesie. To że Litwini, Rusini i Tatarzy walczyli nieco inną bronią niż na przykład w Koronie nie znaczy to że walczyli włóczniami i łukami. W Wielkim Księstwie również istniało rycerstwo, którzy posługiwali się tą samą bronią co za zachodnią granicą. Na tych terenach b. chętnie używaną bronią, były szable, kiścienie itp. Piechota nie składała się tylko i wyłącznie z chłopów. Byli również najemnicy, którzy pancerzem niewiele ustępowali rycerzom. W powszechnym użyciu były kolczugi do tego można dorzucić zbroje płatowe i płytowe no i oczywiście pospolite przeszywanice. 

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

1. Wymień warunki, na których została zawarta unia polsko-litewska w Krewie. Wyjaśnij, jaki korzyści i zagrożenia dla obu państw wynikały z zawarcia unii. 2. Oceń skutki bitwy pod Grunwaldem. Uzasadnij swoją opinię.

1. Wymień warunki, na których została zawarta unia polsko-litewska w Krewie. Wyjaśnij, jaki korzyści i zagrożenia dla obu państw wynikały z zawarcia unii. 2. Oceń skutki bitwy pod Grunwaldem. Uzasadnij swoją opinię....