Odcienie niebieskiego

Błękit pruski, błękit berliński, nazwa zwyczajowa trudno rozpuszczalnego, ciemnoniebieskiego heksacyjanożelazianu(II) żelaza(III) Fe4[Fe(CN)6]3 stosowanego jako farba niebieska. Powstaje w reakcji jonów Fe3+ z żelazocyjankami [Fe(CN)6]4-. Reakcja ta służy do wykrywania jonów Fe3+.


Błękit Thnarda, nazwa zwyczajowa glinianu kobaltu(II) Co(AlO)2. Niebieska substancja krystaliczna tworząca się podczas stapiania tlenku glinu Al2O3 z tlenkiem kobaltu(II) CoO, stosowanej w chemicznej analizie jakościowej do wykrywania glinu oraz do wyrobu farb.


Błękit Turnbulla, nazwa zwyczajowa heksacyjanożelazianu(III) żelaza(II) Fe3[Fe(CN)6]2 powstającego w reakcji jonów Fe2+ z żelazocyjankami [Fe(CN)6] 3-. Stosowany - rzadko - jako niebieska farba malarska.


Ultramaryna, błękit ultramarynowy, Na8Al6Si6S2O24 lub Na8Al6Si6S4O24, Na6Al4Si6S4O20, pigment o różnym składzie, uzależnionym od metody jego otrzymywania. Glinokrzemian sodowy zawierający siarkę. W zależności od zawartości siarki barwa intensywnie niebieska, czerwonofioletowa lub zielona.
Ultramaryna ulega działaniu kwasów, nie reaguje z ługami, wykazuje odporność na działanie światła i podwyższonej temperatury. Jest otrzymywana w wyniku prażenia (przez okres 3-7 tygodni) mieszaniny kaolinu, sody, siarki, tlenku krzemu i węgla (w postaci miału węglowego lub paku). Naturalną ultramarynę otrzymuje się w wyniku prażenia lazurytu.
Stosowana jako składnik farb, lakierów, do bielenia papieru, cukru, bielizny.


Indygo, indygotyna, błękit indygowy, C16H10O2N2, błękitna substancja krystaliczna (po dokładnym utarciu miedzianoczerwony proszek), nierozpuszczalna w wodzie, rozpuszczalna w nitrobenzenie, anilinie, temperatura topnienia 390 - 392oC. Indygo jest barwnikiem kadziowym, znanym już w starożytności.
Sprowadzany już przez Rzymian z Indii, w średniowieczu stosowany w malarstwie sztalugowym, w XVII w. sprowadzany masowo przez Holendrów.
Trwały w technice temperowej i olejnej, płowieje w akwareli na tkaninach.
Występuje w przyrodzie w formie bezbarwnego glikozydu. Otrzymywane jest również syntetycznie z aniliny poprzez fenyloglicynę i indoksyl. Indygo służy do barwienia włókien roślinnych i wełny oraz do wytwarzania innych barwników.


Lazuryt (fr. lazurite od l’azur ‘błękit, lazur’) miner. glinokrzemian sodu lub wapnia z domieszką siarki lub chloru, kamień półszlachetny o błękitnej barwie stosowany w jubilerstwie, a w starożytności także do otrzymywania ultramaryny; lapis-lazuli.

Dodaj swoją odpowiedź
Kulturoznawstwo

Wymieńcie mi wszystkie odcienie niebieskiego

Wymieńcie mi wszystkie odcienie niebieskiego...

Kulturoznawstwo

Wszystkie odcienie niebieskiego

Wszystkie odcienie niebieskiego...

Kosmetologia

Kosmetyki kolorowe do oprawy oczu.

Makijaż to słowo pochodzące z języka francuskiego, oznacza umalowanie się, uszminkowanie, jak również zamaskowanie i sfałszowanie. Jest to przede wszystkim sztuka pozwalająca odkrywać zalety twarzy i wydobyć na światło dzienne indywidua...

Wiedza o społeczeństwie

Współczesnego Polaka portret własny. Stereotypy Polaka

Nadszedł ten dzień, gdy przyszło mi stworzyć ?Polaka portret własny?. Praca jak by na to nie patrzeć będzie w dużej mierze oparta na stereotypach, a więc może warto już teraz powiedzieć, ze według portalu Interia.pl 76% ankietowanych uw...

Język polski

Cechy pejzażu romantycznego na podstawie wybranych dzieł literackich i malarskich.

Natura w epoce romantyzmu postrzegana była jako byt idealny, wolny od działania czasu, wieczny. Panują w niej doskonałe pierwotne prawa i dlatego jest wolna, niezależna, nieujarzmiona i potężna. Stąd wziął się specyficzny pejzaż romantyc...