Streszczenie mitu pt. "Dzieje Tezeusza".

Pewnego dnia urodził się władcy Aten i królowej Ajtrze syn o imieniu Tezeusz. Dorastal zdrowo, a kiedy mial 5 lat, poznal Heraklesa. Tezeusz chcial byc taki jak on.

Gdy nadszedl czas matka zaprowadzila go do kamienia, pod ktorym wladca Aten (jego ojciec) schowal dla niego sandały i miecz . Mlodzieniec z latwoscia odsunal glaz i zabral schowane dla niego dary i wyruszyl do Aten, do ojca ajeusa. Po drodze walczyl ze zbojcami. Gdy dotarl na miejsce dowiedzial sie o strasznym minotaurze, ktory zyl w labiryncie. bylo tam wiele pomieszczen i schodow, ze ktokolwiek wszedl nie mogl juz znalezc drogi powrotnej. lecz ariadna dala pieknemu Atenczykowi klebek nici i pouczyla go co ma z nia zrobic. Tezeusz przywiazal nic przy wejsciu i w miare jak sie oddalal rozsuwal klebek. wreszcie spotkal minotaura, zabil go i wyszedl ta sama droga nawijajc nici na klebek. Po czym wsiadl na okret i odplynal . A z nim ariadna . Kochali sie bardzo ale cos jednak musialo sie po drodze odmienic, gdyz tezeusz wyniosl spiaca Ariadne i zostawil ja na wyspie Naksos. Gdy wracal do Aten zapomnial zmienic zagiel czarny na szkarlatny, jak o to prosil ojciec bohatera. Stary krol patrzyl ze skaly nadmorskiej, czy nie nadplywa jego syn. Nagle twarze wszystkich sposępniały: zblizal sie znany statek o czarnych zaglach. Ajgeus pewny ze syn zginął rzucil sie do morza. Gdy Tezeusz dotarl do portu wyslal herolda, aby oznajmil ojcu dobra nowine. Hertold spotkal na dziedzincu tlum ludzi, ktorzy oplakiwali smierc krola.

Po smierci Ajgeusa Tezeusz dokonal zjednoczenia wszystkich rodow i gmin attyckich w jedna calosc panstwowa ze stolica w Atenach.

Tezeusz majac 50 lat porwal ze sparty Helenę. Za to wykroczenie zostal skazany na wygnanie. Zmarl na wyspie Skyros. W 474r.p.n.e., jego prochy zostaly sprowadzone do Aten.

Dodaj swoją odpowiedź