. Polski - Morderczyni czy zły doradca ? Charakterystyka fragmentu dramatu Lady Makbet.

Lady Makbet, bohaterka tragedii wielkiego odrodzeniowego dramatopisarza Williama Shakespeare’a pt. „Makbet”, jest jedną z najciekawszych postaci kobiecych w całej twórczości pisarza. Żona tytułowego Makbeta, pana szkockiego, tana Glamis i Kawdoru, a następnie króla Szkocji, mimo iż nie jest postacią pierwszoplanową, to wysuwa się przed innych bohaterów, a jej obecność jest wyczuwalna w każdej niemal scenie dramatu. Lady Makbet jest główną przyczyną wszystkich tragicznych zdarzeń opisanych przez Shakespeare’a w jednym z jego najznakomitszych i najsławniejszych dzieł.  Lady Makbet jest bohaterką dynamiczną, zmienia się diametralnie pod wpływem popełnionych, wspólnie z mężem, okrutnych czynów. Poznajemy ją w scenie piątej aktu I, podczas czytania listu od Makbeta. W liście mąż informuje ją o swoim rychłym powrocie do domu wraz z królem Szkocji, Dunkanem. Pisze też żonie o przepowiedni czarownic, według której pisane mu jest bycie królem Szkocji. Lady Makbet postanawia popchnąć męża do wypełnienia proroctwa i zaczyna knuć spisek przeciw Dunkanowi. Dowiadujemy się tutaj, że jest kobieta stanowczą i bardzo ambitną, powoduje nią chęć zdobycia władzy dla męża i siebie. Jest też przebiegła i sprytna. Jednak Lady Makbet wie, iż kobiety postrzegane są jako osoby słabe i uległe, dlatego tez prosi złe duchy o pomoc: „Przybądźcie, o wy duchy, żywiciele zabójczych myśli, z płci mej mię wyzujcie i napełnijcie mię od stóp do głowy nieubłaganym okrucieństwem!