Napisz po minimum dwa zdania o: Maria Skłodowska Curie Tadeusz Kościuszko Jan III Sobieski Jan Paweł II Lech Wałęsa Jan Matejko Andrzej Wajda Robert Korzeniowski Czesław Miłosz PLISS TO NA JUTRO

Maria Skłodowska Curie była polsko-francuską uczoną. Wynalazła dwa pierwiastki - rad i polon. Większość życia spędziła we Francji. Dwukrotnie zdobyła nagrodę Nobla.   Tadeusz Kościuszko był polskim i amerykańskim generałem. Uczestniczył w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Był przywódcą powstania przeciw Rosji i Prusom w Rzeczypospolitej.   Jan III Sobieski był królem polskim w XVII wieku. Nazywany był przez chrześcijan Obrońcą Wiary.   Jan Paweł II urodził się w Wadowicach. Właściwie nazywał się Karol Józef Wojtyła. Został uznany za świętego. Zmarł przez problemy zdrowotne m.in. spowodowane postrzałem.   Lech Wałęsa jest polskim politykiem i działaczem związkowym. Jest współzałożycielem i pierwszym przewodniczącym "Solidarności".   Jan Matejko był polskim malarzem. Tworzył obrazy historyczne i batalistyczne w XIX wieku.   Andrzej Wajda jest to polski reżyser filmowy i teatralny. Twórczość Andrzeja Wajdy charakteryzuje się nawiązywaniem do polskiego symbolizmu i romantyzmu.   Robert Korzeniowski jest to polski lekkoatleta. Jest wielokrotnym mistrzem olimpijskim. Uznawany za  za jednego z najwybitniejszych polskich sportowców w historii.   Czesław Miłosz był wybitnym pisarzem i prozaikiem. Posiadał polską narodowość. Zmarł w 2004 roku w Krakowie.