1. Podaj wymiar urlopu dla dorosłych pracowników. 2. Na czym polega ochrony pracy kobiet? 3. Na czym polega ochrona pracy młodocianych pracowników? W skrócie.

1. Podaj wymiar urlopu dla dorosłych pracowników. 2. Na czym polega ochrony pracy kobiet? 3. Na czym polega ochrona pracy młodocianych pracowników? W skrócie.
Odpowiedź

Rozumiem ,że chodzi o ochronę pracy kobiet w ciąży ?  Zad 2 -Nie można zwalniać kobiety w ciąży -Nie należy zatrudniać kobiety w ciąży do pracy w godzinach nocnych -nie należy delegować kobiety w ciąży poza stałe miejsce pracy -Nioe wolno narażać kobiety w ciązy na pracę w godzinach nadliczbowych (nagodzinach)   Zad  3 Ochrona pracy młodocianych: -Jeśli młodociany nie ukończył 18 lat, nie wolno go zatrudniać, chyba, że w celach przyuczenia do zawodu. -młodociany, który ukończył 16 lat, ale nie ukończył 18 lat, może pracować 6 godzin dziennie. Po ukończeniu 18 lat może pracować 8 godzin.   Co do Zad 1 nie jestem pewna, to skomplikowane bo urlopy zależą od rodzaju ukończonej szkoły itd, także wole Ci nie namieszać. ;)

1. 20 lub 26 dni w zależności od stażu. jesli staż pracy (z nauką) jest dłuższy niż 10 lat - przysługuje 26 dni 2. Kobiety różnią się od mężczyzn wytrzymałością fizyczną, wrażliwością na czynniki środowiska, zdolność do pokonywania niektórych obciążeń. Dlatego niektóre zawody są wykluczone dla kobiet,l szczególnie uciążliwe prace i szkodliwe dla zdrowia. Wykaz takich prac jest w w rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 września 1996 roku w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet Kobieta ciężarna, która przynisie zaświadczenie, nie podlega zwolnieniom. Kobieta, która karmi dziecko piersią, ma skrócony czas pracy z 8 do 7 gozin. kobiety ciężarnej nie można zatrudniać na godziny nadliczbowe, w godzinach nocnych,  3.  - ochrona zdrowia (musi mieć badania lekarskie przy przyjęciu do pracy) - wykaz prac przy których nie wolno zatrudnić młodocianego -  rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (Dz.U. Nr 200, poz. 2047 z późn. zm.) - osoba, która nie ukończyła 16 lat nie może pracować dłużej niż 6 godzin w ciągu dnia, a od 16 roku życia - 8 godzin na dobę    

Dodaj swoją odpowiedź