AKT - Część utworu dramatycznego lub przedstawienia teatralnego, wyodrębniona kompozycyjnie, stanowiąca pewną część tematyczną. DIDASKALIA - Wskazówki, objaśnienia, przypisy autora utworu scenicznego, dotyczące sposobu wystawienia go na scenie. Tak zwany tekst poboczny. AKTOR - Artysta sceniczny, osoba grająca jakąś rolę w teatrze, filmie lub telewizji. DRAMAT - Jeden z trzech podstawowych rodzajów literackich. Przeznaczony do wystawiania na scenie. Jego dominującą formą podawczą jest dialog zwykle o charakterze fabularnym. FABUŁA - Układ zdarzeń, powiązanych czasowo i przyczynowo, przedstawiony w utworze literackim lub w filmie lub inaczej zespół wątków i motywów. Potocznie: treść utworu; dawniej termin 'fabuła." używany był wymiennie z pojęciem "bajka", stąd fabulistyka to dział literatury zajmujący się bajkopisarstwem.
INSCENIZACJA - Wystawianie utworów dramatycznych na scenie. KOMEDIA - Jeden z podstawowych gatunków dramatu, przeciwieństwo tragedii. Charakteryzuje się żywą akcją, z elementami komizmu i pomyślnym zakończeniem. Ojczyzną komedii jest starożytna Grecja, źródłem improwizowane mimy ludowe w postaci scenek rodzajowych, związanych z obrzędami dionizyjskimi. KOMIZM - Śmieszność, złożona kategoria estetyczna, która określa właściwości zjawisk mogących wywołać śmiech. W literaturze i sztuce występują różne środki wyrazu i chwyty stylistyczne komizmu, np. dowcip, karykatura, parodia. Bogatym zespołem takich środków posługuje się zwłaszcza komedia.
PROSCENIUM - Współcześnie część sceny wysunięta przed kurtynę. W starożytnym teatrze greckim podium przylegające do budynku teatralnego (do którego mieli wstęp tylko aktorzy), na którym rozgrywała się akcja przedstawienia. Oprócz tego możesz własnymi słowami napisać definicje: Maski, Opery
razem z kolegą z ławki stwórz słowniczek terminów i pojęć teatralnych
razem z kolegą z ławki stwórz słowniczek terminów i pojęć teatralnych...